Ale jazz!


8. lutego w klubie Roxy miał miejsce niecodzienny koncert – w duecie wystąpili grający na instrumentach klawiszowych Michał Rorat oraz saksofonista Paweł Smorąg. Znane standardy jazzowe zabrzmiały na nowo dzięki ciepłej barwie dźwięków saksofonu i głosu Smorąga oraz dynamicznej grze Rorata.

W wykonaniu muzyków mieliśmy okazję usłyszeć między innymi należące do klasyki jazzu „Mack the Knife”, „On the Sunny Side of the Street”, „My One and Only Love” czy „Tenor Madness”. Koncert otworzyła kompozycja Chicka Corei „Humpty Dumpty”, której wykonanie było odkrywcze i porywające, podobnie jak interpretacja „Isn’t She Lovely” Stevie’go Wondera z charakterystycznym, lekko ochrypniętym wokalem Smorąga. Artysta dał się także poznać publiczności jako kompozytor, w repartuarze nie zabrakło bowiem utworów jego autorstwa.
Piątkowy koncert był pierwszym, w którym muzycy wystąpili w duecie, jednak spotkali się ponad cztery lata temu, właśnie w Częstochowie, do której zaprowadziły obu artystów ich muzyczne drogi i odtąd mieli okazję grywać razem w różnych składach. Smorąg tak opisuje osobowość twórczą klawiszowca: – Są ludzie, którzy posiadają wielkie zasoby chęci i pasji do grania, tworzenia, próbowania i poszukiwania. Michał bez wątpienia stoi na czele tej grupy. Jest klawiszowcem niesamowicie zdolnym i niezwykle sympatcznym człowiekiem. To prawdziwe „zwierzę muzyczne” – na instrumentach klawiszowych może zagrać wszystko.
Wśród sukcesów, które przyniosła współpraca obu muzyków trzeba wspomnieć o pierwszym miejscu, jakie zdobyli w grudniu 2007 na Spotkaniach Muzyków Jazzowych Południowej Polski w Rudnikach, występując wraz z przyjaciółmi pod nazwą Often Hides (jest to dosłowne tłumaczenie nazwy naszego miasta, „often hides” znaczy mnie więcej tyle co „często się chowa” – przyp. red).
Na co dzień realizują także własne, odrębne projekty muzyczne.
Paweł Smorąg, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saksofonu, ma na swoim koncie wiele ciekawych doświadczeń artystycznych, jak choćby udział w orkiestrze słynnego bluesmana Ireneusza Dudka. Występował też m.in z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem, Lorą Szafran, Krystyną Prońko. Współpracował z zespołem Varius Manx i z Januszem Radkiem. Jako członek polsko-niemieckiego zespołu Markus Jaichner Orkiestra brał udział w największych europejskich festiwalach sztuki cyrkowej, m.in. we Francji, Szwecji, Holandii i Niemczech.
Obecnie pracuje w domowym studio nad własnym materiałem, co ma zaowocować wydaniem dwóch płyt, prawdopodobnie już jesienią tego roku. Będą one podsumowaniem dotychczasowej twórczości Smorąga jako instrumentalisty, kompozytora i aranżera. Pierwsza z nich ma zawierać repertuar jazzowy, druga – popowo-rockowy, nawiązując też do innych inspiracji muzycznych Pawła, tj. soul, smooth jazz, gospel czy rythm and blues. Będzie to także okazja, by artysta zaprezentował się szerszej publiczności jako wokalista i gitarzysta.
Michał Rorat, student V roku Wydziału Edukacji Artystycznej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, także nie może narzekać na brak zajęcia. Bierze on udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych, wśród których wymienić warto akompaniowanie częstochowskiej aktorce Pauli Kwietniewskiej czy młodej wokalistce jazzowej, Annie Andrzejewskiej, także częstochowiance, jak również rola pianisty i aranżera w grającym muzykę chrześcijańską zespole T3.
Jednak najbliższym mu „dzieckiem” muzycznym jest założony wraz z przyjaciółmi zespół 2.V.1. Tę popowo-rockową formację, która funkcjonuje pod wymienioną nazwą od 2006 r., tworzą także Łukasz Matuszczyk, Marcin Cyzowski, Bartek Bednarek i Adrian Jarczewski. Większość z nich związana jest w jakiś sposób z Częstochową poprzez studia, życie czy też swą muzyczną działalność. Zespół ma na koncie wydany niedawno singiel „Pośród gwiazd”, który pnie się w górę w zestawieniach przebojów w radiach studenckich, zdobywając w Opolu sam szczyt listy. Muzycy są teraz w trakcie kręcenia teledysku do tej piosenki. Jesienią możemy spodziewać się też płyty, która powstaje w studiu w Łodzi, a której producentem jest Marcin Limek, współtwórca sukcesów Iry i Szymona Wydry. Grupy występowała też w charakterze „supportu” na koncertach Ingrid, Dody, Golec Orkiestry czy Czerwonych Gitar.
28. marca o godz. 20 w klubie „Roxy” będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu 2.V.1, tym razem w wersji unplugged. Zainteresowanych twóczością formacji muzycy zapraszają także na swoją stronę internetową www.2v1.pl., gdzie można m.in. posłuchać kilku ich utworów.
Paweł Smorąg i Michał Rorat, choć nie pochodzą z Częstochowy, właśnie z naszym miastem chcieliby związać życie i działalność artystyczą. Jak zgodnie twierdzą, panuje tu dobry klimat dla rozwoju i realizacji projektów muzycznych. Pewnym problemem jest brak większej ilości klubów muzycznych, jednakże istnieją na szczęście „Roxy” i „Paradox”. Wszystko zależy więc od aktywności i kreatywności samych muzyków. Tych cech z pewnością nie brakuje obu artystom, dlatego już wkróce będziemy mogli usłyszeć ich ponownie.
Michał Rorat zagra wraz z przyjaciółmi 21. lutego w „Czasie na herbatę” jako Elektric Often Hides (E.O.H), prezentując muzykę instrumentalną, klubową, z wykorzystaniem komputerów, z kolei 14. marca usłyszymy go w „Roxy” w towarzystwie wokalistki Anny Andrzejewskiej.
Paweł Smorąg pojawi się na scenie klubu „Roxy” 8 marca w koncercie na Dzień Kobiet, a 20 marca w klubie Tori będziemy mieli szansę wysłuchać jego recitalu.

Anna Maria Róg

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *