2 lipca br. odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Symulacji Medycznych Ratownictwa Medycznego, powstałego w Collegium Medicum na Uniwersytecie im. dr. Władysława Biegańskiego Jana Długosza w Częstochowie, przy al. Armii Krajowej 13/15. Inauguracji dokonała Rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
Rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska podkreśliła wagę powstania Centrum, jako miejsca niezbędnego w edukacji przyszłych lekarzy, ratowników, pielęgniarek.
– Symulacje, to niezwykle ważna część edukacji każdego ratownika medycznego, ale również przyszłych lekarzy, fizjoterapeutów czy absolwentów pielęgniarstwa, czyli tych kierunków, które prowadzi Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego. Stąd ogromne podziękowania kieruję na ręce wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Centrum i wyposażenia tych pomieszczeń – mówiła rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
Rektor-elekt prof. dr hab. Janusz Kapuśniak dziękując rektor Annie Wypych-Gawrońskiej za niezwykłą determinację w rozwoju uczelni, powstania kierunku lekarskiego i realizacji ważnych dla uczelni inwestycji. Jednocześnie podkreślił, że w rozpoczynającej się we wrześniu jego już kadencji obejmującej okres 2024-2028 chciałby uczestniczyć jak najczęściej w takich uroczystościach, gdzie otwierane będą nowoczesne pracownie, przeznaczone nie tylko dla studentów kierunków medycznych i paramedycznych, ale również innych. – Już teraz czynimy starania, by uzyskać pieniądze na realizację tych ambitnych zamierzeń. Mocno wierzę, że to się uda – stwierdził rektor-elekt Janusz Kapuśniak.
Nowoczesne Centrum Symulacji znajduje się na parterze budynku. Inwestycja objęła zabudowę tarasu oraz przebudowę holu i szatni. Na łącznej powierzchni 204,2m2 powstały: sala ćwiczeń z wykorzystaniem ambulansu o pow. z wydzielonym pomieszczeniem symulującym mieszkanie; centrum powiadamiania ratunkowego o pow. 12,7m2; sala audiowizualna o pow. 43,49m2 dla 20-24 studentów, oraz pomieszczenie magazynowo-techniczne, korytarz i wc dla osób z niepełnosprawnością. Koszt całej inwestycji wyniósł 1 665 442,84 zł brutto. Najbardziej przyciągającym wzrok punktem pracowni obejmującej nieco ponad 200 metrów kw. jest profesjonalna karetka pogotowia, która w każdej chwili może opuścić lokal i wyjechać na miasto. Została zakupiona jeszcze w ubiegłym roku za sumę ok. 900 tys. złotych. To w niej będą realizowane zajęcia z udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Obok ambulansu znajduje się niewielkie pomieszczenie symulujące mieszkanie. Jak podkreślano podczas otwarcia, to jedyne takie pomieszczenie w Polsce, inne centra takich mieszkań nie posiadają. – To jest nasz autorski pomysł. Celowo jest małe i ciasne, chcemy bowiem, by studenci mogli ćwiczyć w sytuacjach jak najbardziej zbliżonych do realnych. Pomieszczenie jest wyposażone w fantoma-kobiety, która wg scenariusza cierpi na różne dolegliwości. W przyszłości na terenie Centrum chcemy jeszcze przygotować symulację przejścia dla pieszych. Tam często dochodzi do wypadków. Studenci będą mieć więc zaaranżowaną sytuację, z którą będą musieli się zmierzyć – tłumaczy dr Magdalena Myga-Nowak, prof. UJD, prodziekan ds. studencko-dydaktycznych.
Podczas otwarcia Centrum studenci pod okiem doświadczonego ratownika pokazali sytuację ratowania życia na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Symulacja odbywała się z użyciem fantoma. Dzięki temu podkreślano, że w laboratorium można zaaranżować różnorodne sytuacje, które mają dać poczucie realnych działań, w których ćwiczy się prawidłowe postępowanie w celu ratowania ludzkiego życia. Z pewnością służy temu również kolejna sala – pomieszczenie kontrolne. Wykładowca z pomieszczenia – przy wykorzystaniu lustra weneckiego i systemu kamer rejestrujących obserwuje działania studentów – przyszłych np. ratowników medycznych. Zastosowane w pomieszczeniu urządzenia umożliwiają łączenie się z innymi salami ćwiczeń w budynku Collegium Medicum, w tym m. in. centrum symulacji, gdzie ćwiczą pielęgniarki (znajduje się na I piętrze budynku przy al. Armii Krajowej 13/15), a także transmisję obrazu np. do internetu. Na nowootwarte Centrum składa się także sala egzaminacyjna umożliwiająca przeprowadzenie egzaminów w międzynarodowym standardzie OSCE. Można tam także w klasyczny sposób przeprowadzić zajęcia, czy oglądając nagrany materiał omówić działania studentów (wcześniej utrwalone podczas zajęć).
– A wszystko po to, by na rynek pracy, do szpitali i przychodni trafiali jak najlepiej przygotowani absolwenci, którzy zasilą naszą służbę zdrowia. To ludzie, którzy mają ratować życie innych. Muszą być profesjonalnie do tej roli przygotowani – mówi dziekan Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego, dr hab. n. med., dr n. hum. dr h. c. Sławomir Letkiewicz, prof. UJD.
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie do 15 lipca 2024 roku prowadzi rekrutację na studia. Kandydaci mogą rejestrować się także na kierunki medyczne i paramedyczne – mają więc szansę na korzystanie z zajęć w nowoczesnej pracowni.