W tym tygodniu na Jasnej Górze: uroczystość Bożego Ciała 30 V, nocne czuwanie „Z bł. Prymasem w Domu Matki” 27/28 V, Pielgrzymka Żywego Różańca, Jasnogórskie Spotkania dla Uzależnionych, Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin, Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia Bożego 1 VI, Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego 2 VI.
Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Jasna Góra jest w tym roku miejscem zakończenia centralnych obchodów uroczystości Bożego Ciała dla miasta Częstochowy. Procesja eucharystyczna dotrze tu, Alejami NMP, od Archikatedry św. Rodziny. Ze Szczytu, gdzie usytuowany będzie czwarty ołtarz, uroczystego błogosławieństwa udzieli abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. To już wieloletni zwyczaj, że sanktuarium wpisane jest w obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Od lat procesje Bożego Ciała w Częstochowie odbywają się naprzemiennie z Jasnej Góry do archikatedry lub z archikatedry do sanktuarium. Po niej, odprawione zostaną Msze św. o godz. 13.00 w Bazylice i o 14.00 w Kaplicy Matki Bożej. Natomiast przez całą oktawę uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Bazylice o godz. 19.00 celebrowane będą nieszpory eucharystyczne z procesją z Najświętszym Sakramentem (sobota i niedziela o godz. 16.15).
Nocne czuwanie „bł. Prymasem w Domu Matki”
„Ten zwycięża kto miłuje” to przesłanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i hasło tegorocznych czuwań „Z bł. Prymasem w Domu Matki”, które na Jasnej Górze odbywają się zawsze z 27 na 28 dzień miesiąca. Dziś przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi odbędzie się nocna modlitwa w intencjach Kościoła, Polski i za kapłanów, w duchu wdzięczności za Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Czuwanie na Jasnej Górze wpisuje się w obchód jego liturgicznego wspomnienia, które przypada jutro, 28 maja. Spotkanie jest też okazją do zgłębiania treści duchowego programu błogosławionego. Konferencje wygłosi o. Michał Dragan, benedyktyn. Zakonnik zwróci m.in. uwagę na aktualność „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. ks. Prymasa. Program ten ujęty w 10 zwięzłych punktach nazywany bywa prymasowskim dekalogiem „bycia dobrym człowiekiem w relacjach międzyludzkich”.
Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca
„Ewangelizacja z różańcem” to hasło 12. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca, która odbędzie się 31 maja – 1 czerwca na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie rozpocznie w piątek Apel Jasnogórski. W sobotę zaplanowano m.in.: konferencje, medytację pierwszosobotnią z modlitwą różańcową, inaugurację siódmego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej przed 200-leciem Żywego Różańca. Punktem centralnym pielgrzymki będzie sobotnia Msza św. o godz. 12.00 sprawowana przed Szczytem. Przewodniczyć jej ma biskup płocki Szymon Sułkowski. Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Codzienny dziesiątek członkowie odmawiają w intencjach wyznaczanych przez Ojca Świętego na dany miesiąc. Jest to odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. Żywy Różaniec jest obecny prawie w każdej polskiej parafii. Wiele z róż tworzy się także w przestrzeni internetowej.
Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin
„Niepokalana Matko Jezusa i Matko Moja – Maryjo Królowo Polski. Biorąc za wzór św. Jana Pawła II mówię cały jestem Twój” to słowa Aktu zawierzenia Matce Boże, który wypowiadają wierni w każdą pierwsza sobotę miesiąca na Jasnej Górze podczas Mszy św. o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Sobotnia modlitwa rozpoczyna się o godz. 13.00 Drogą Krzyżową na Wałach, o godz. 16.00 jest różaniec wynagradzający, o godz. 17.00 spotkanie formacyjne, a także konferencje i świadectwa. Sobotnią modlitwę kończy Apel Jasnogórski.
Inicjatorem jest Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Powstało ono z inicjatywy paulinów jasnogórskich. Do jego zadań należy m.in. codzienna modlitwa różańcowa za papieża, paulinów i pielgrzymów jasnogórskich.
Jasnogórskie Spotkania dla Uzależnionych
W sobotę, 1 czerwca o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej nastąpi otwarcie 34. Jasnogórskich Spotkań dla Uzależnionych. Mogą uczestniczyć w nich sami potrzebujący, ich rodziny i współuzależnieni. W Sali Papieskiej o godz. 14.00 przewidziana jest prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem trzeźwościowym, a tuż po nim, o godz. 15.00 uczestnicy zbiorą się na Wałach, by modlić się podczas Drogi Krzyżowej. Wieczorem, o godz. 19.00 na placu przed Szczytem Jasnogórskim celebrowana będzie przez bpa Antoniego Długosza Msza św. Uczestnicy spotkania będą mogli także modlić się podczas Apelu o godz. 21.00. Od godz. 17.00, do godzin nocnych w różnych destynacjach Jasnej Góry przewidziane są meetingi (Anonimowych Alkoholików, Al-Anon, Dorosłych Dzieci Alkoholików, Anonimowych Narkomanów, Alateen, Anonimowych Przemocowców, Anonimowych Hazardzistów, Anonimowych Dłużników). Według badań w Polsce jest około 900 tysięcy osób uzależnionych. Szacowane liczby podawane są w przybliżeniu, ponieważ nie każda osoba uzależniona zgłasza się po pomoc, a dodatkowo z roku na rok przybywa substancji, ale także bodźców, które mogą przerodzić się w uzależnienie. W ostatnich latach zwiększa się także ilość uzależnień wśród osób młodych, nastolatków i dzieci.
Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia Bożego
Od Matki Bożej do Jezusa. W sobotę, 2 czerwca z Jasnej Góry wyruszy Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia Bożego pod hasłem „Ku Jubileuszowi 2000 lat odkupienia człowieka”. O godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej będzie sprawowana Eucharystia, po której pątnicy wyruszą na szlak, by Jurą Krakowsko-Częstochowską dotrzeć do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym roku modlić się będą w intencji ocalenia rodzin. W programie: modlitwa, konferencje i czas na indywidualne rozmowy.
Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego
W niedzielę, 2 czerwca odbędzie się Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego. Jej uczestnicy modlić będą się podczas Mszy św. o godz. 12.30. Historia Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług sięga początków XX wieku. Naczelną Radę Zrzeszeń Kupiectwa Polskiego jako reprezentację polskich kupców powołano w 1925 r. podczas Zjazdu Zjednoczeniowego. W początkach istnienia, tuż przed wybuchem II wojny światowej prowadziła ona działalność kredytową i zaopatrzeniową. Pod jej patronatem działały szkoły i ośrodki szkoleniowe. Po wojnie Naczelna Rada Zrzeszeń Kupiectwa Polskiego zmieniła nazwę na Naczelną Radę Zrzeszeń Prywatnego Handlu i Usług. Przynależność do niej była w latach 1948-1989 obowiązkowa. W latach dziewięćdziesiątych wraz z transformacjami ustrojowymi nastąpiły zmiany w polskim handlu, od 2000 roku nosi nazwę Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług i jest reprezentacją małych i średnich przedsiębiorstw.
Biuro Prasowe @JasnaGóraNews