W gościnnych progach Banku Ochrony Środowiska przy al. Jana Pawła II w Częstochowie 16 września br. Liga Ochrony Przyrody rozstrzygnęła konkurs „Akcja na rzecz środowiska przyrodniczego 2009”. Gości powitał gospodarz obiektu dyrektor Jerzy Suchy, wiceprezes LOP, członek zarządu Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska w Katowicach.
– Konkurs ma uczyć troski o najbliższe środowisko. Jest to projekt całoroczny i bardzo pracochłonny. Cieszy nas, że ma swoich wiernych sympatyków we wszystkich poziomach szkół – podkreśla wiceprezes LOP Maria Jasińska.
Prace oceniła komisja w składzie: przewodnicząca mgr Stanisława Gruszczyńska (ZO LOP), mgr Maria Wasik-Tyrała (RODN „WOM”), mgr Władysława Tkaczyk (Kuratorium Oświaty) i mgr Maria Jasińska.
W kategorii przedszkola najlepiej spisało się Przedszkole Gminne nr 2 w Kłobucku (op. Iwona Dobosz i Małgorzata Izdebska), w kategorii szkoły podstawowe pierwsze miejsce zajęła SP nr 1 w Kłobucku (op. Małgorzata Chłąd), drugie – SP w Kośmidrach (op. Brygida Czudai), trzecie – SP nr 17 w Częstochowie (op. Izabela Benduch), SP w Pankach (op. Anna Augustynowicz i Ewa Falfus), SP nr 36 w Częstochowie (op. Jadwiga Jambor). W grupie gimnazjalnej komisja pierwszą lokatą nagrodziła G. nr 8 (op. Jolanta Krzypkowska), trzecią – G. nr 18 w Częstochowie (op. Ewa Skwara). W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszą pracę przygotował Zespół Szkół im. W. S. Reymonta (op. Beata Pusz), drugie miejsce zajął Zespół Szkół im. C. K. Norwida (op. Barbara Wcześniak i Renata Malinowska).
– Realizowaliśmy projekt „Praktyczne formy edukacji leśnej”. Bardzo przypadł do gustu naszym wychowankom. Dzieci chętnie chodziły z nami do lasu, same podsuwały pomysły na kolejne zadania – mówi Anna Augustynowicz, która od 2000 roku prowadzi koło LOP w szkole. Podobne wrażenia mają Iwona Dobosz i Małgorzata Izdebska nauczycielki z przedszkola w Kłobucku. – Nasze dzieci świetnie angażują się w prace związane z przyrodą. A program był bogaty, dotyczył wody jako źródło życia. Poznawaliśmy życie bobrów i innych zwierząt wodnych, wykonywaliśmy gazetki, organizowałyśmy konkursy – mówią nauczycielki.
Miłość do przyrody zgodnie potwierdzają uczniowie .– Kochamy naturę. Jest piękna i trzeba ją chronić, zwłaszcza dzisiaj, gdy przemysł potrafi tak zdewastować środowisko. W czasie projektu zgłębiałyśmy wiedzę o wodzie. Skupiłyśmy się na rzekach – Warcie i Stradomce – opowiadają Aneta Miechowska i Martyna Cudak z Gimnazjum nr 8.
UG