Co z Jurajskim Parkiem Narodowym?


30 marca 2009 w sali 1023 Instytutu Fizyki Akademii im Jana Długosza w Częstochowie, przy al. Armii Krajowej 13/15 (budynek B1) o godz.17.00 rozpocznie się wykład prof. zw. dr hab. Janusza Hereźniaka, w którym przybliży historię ponad 10-letnich starań o utworzenie Jurajskiego Parku Narodowego.

12 października 1995 roku, po czterech latach żmudnych prac terenowych i kameralnych, 15-osobowy zespół pod przewodnictwem prof. Romualda Olaczka z Uniwersytetu Łódzkiego, powołany przez ówczesnego wojewodę częstochowskiego Jerzego Gułę, przedstawił obszerną 3-tomową „Dokumentację naukową do projektu utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego”. Idea zyskała poparcie również kolejnego wojewody częstochowskiego Szymona Giżyńskiego. Jednak po reorganizacji administracyjnej kraju, władze województwa śląskiego nie pojęły już oficjalnych starań o utworzenie Parku.
W międzyczasie Częstochowskie Towarzystwo naukowe wydało w 2004 roku opracowanie prof. Janusza Hereźniaka (od początku pracującego aktywnie nad projektem) „Z jurajskim Parkiem Narodowym do Unii Europejskiej”. Działania prof. Hereźniaka i posła Szymona Giżyńskiego zaefektowały powołaniem 20 czerwca 2007 roku przez I wicewojewodę śląskiego Artura Warzochę Zespołu Studyjnego do spraw utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego. Jego członkami zostali pracownicy naukowi z prof. Januszem Hereźniakiem na czele, przedstawiciele gmin, Dyrekcji Lasów Państwowych i Dyrekcji Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Gdy zespół zakończył efektywnie prace 15 października 2008 roku, obecny I wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa miał sprawie utworzenia Parku nadać bieg legislacyjny. Jednak do dzisiaj żadne decyzje nie zapadły. Spotkanie jest próbą przypomnienia o projekcie i złożonych, a nie zrealizowanych, obietnicach.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *