Stop konserwantom!
Aż 65 proc. Polaków nie czyta etykiet na kupowanej żywności. Tymczasem informacje umieszczane na opakowaniu mogą być na wagę złota. Zawarte w wielu produktach konserwanty, barwniki, środki spulchniające są wymieniane wśród przyczyn wielu chorób w tym alergii, otyłości i raka. A dane są przerażające – o ile w 1990 r. umieralność na choroby nowotworowe wynosiła 18,7%, w 2006 r. było to już blisko 25proc.
Żywieniowcy, kardiolodzy, onkolodzy, a nawet psychiatrzy ostrzegają przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nowotworowe, alergie czy depresje. Na ich rozwój wpływają między innymi zła dieta i nadmiar chemii w pożywieniu. Odpowiadając na wezwania lekarzy i dietetyków, Zakład Produkcji Spożywczej, producent marki „Krzętle” rozpoczął Społeczną Akcję Informacyjną pod hasłem STOP KONSERWANTOM. – Jej celem jest przybliżenie wiedzy o zagrożeniach płynących z nadużywania chemii w diecie, zaletach kuchni regionalnych, ostrzeganie przed konkretnymi konserwantami – mówi prezes zarządu firmy Krzętle.
A jest przed czym przestrzegać. Wśród najbardziej niebezpiecznych związków wymienić należy przede wszystkim benzoesan sodu (E211), występujący głównie w napojach gazowanych, produktach zbożowych i mięsnych, amarant (E123) występujący w winie, wódce i kawiorze, glutaminian sodu (E621), popularna substancja smakowa, dodawana często do dań gotowych, zup instant i sosów. Warto unikać także aspartamu (E954), azotanu potasu (E 249), dwutlenku siarki (E220), pirosiarczynu sodowego, siarczynu sodu i wapnia. Niemniej szkodliwe mogą być barwniki, takie jak czerń brylantowa, czerwień Allura AC, pomarańczowa żółcień S, tatrazyna. – Połączenie tych substancji w pożywieniu może spowodować efekt koktajlu w ludzkim organizmie, wytwarzając o wiele silniejszy skutek toksyczny, niż pojedyncze działanie – przestrzega Artur Błasik.
W październiku ub. ruszył portal internetowy www.stopkonserwantom.pl poświęcony ogólnopolskiej Społecznej Akcji Informacyjnej – STOP KONSERWANTOM. Można na nim znaleźć informacje o przedsięwzięciu, jego idei, a także materiały poradnikowe. Strona jest stale aktualizowana poprzez bieżące informacje, zamieszczane cyklicznie w zakładkach „Porady” oraz „Aktualności”. Wśród publikowanych materiałów znajdują się między innymi porady ekspertów na temat walorów zdrowej żywności, tłumaczenie symboli związków chemicznych opisanych na etykietach oraz informacje o konsekwencjach nadmiernego spożywania poszczególnych konserwantów i innych związków chemicznych. Nie zabrało również miejsca na protest tych, którzy sprzeciwiają się masowemu stosowaniu w żywności różnego rodzaju związków chemicznych.
UG