64. sezon Filharmonii Częstochowskiej
Tegoroczny sezon muzyczny zdominują dwa jubileusze: 100-lecie śmierci Mieczysława Karłowicza (przypada w 2009 roku) oraz setna rocznica urodzin i czterdziesta śmierci Grażyny Bacewicz (obie w 2009 r.). O planach Filharmonii opowiedzieli dziennikarzom dyr. Beata Młynarczyk i dyr. artystyczny Jerzy Salwarowski.
Jak zapowiada dyrektor Salwarowski, dzięki funduszom pozyskanym przez dyrekcję z Ministerstwa Kultury i Sztuki, muzyka polska będzie szeroko reprezentowana. Pierwszy mocny akcent polski był już na koncercie inauguracyjnym. Słuchacze mieli okazję spotkać się z dziełami Antoniego Szałowskiego, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza i Grażyny Bacewicz. Utworami Karłowicza zainaugurowany zostanie również cykl wieczorów kameralnych (26 września).
Tegoroczny program uwzględnia wszystkie ważne wydarzenia muzyczne. Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się październik. Trzeciego – na Międzynarodowy Dzień Muzyki – wystąpi pianista Piotr Paleczny, a w repertuarze – Karol Kurpiński, Fryderyk Chopin i Witold Lutosławski; dziesiątego – obchodzić będziemy 20-lecie duetu fortepianowego Gawroński-Sanecki. 17 października szczególne święto – 40-lecie pracy artystycznej dyrektora Jerzego Salwarowskiego. W tym dniu filharmonia proponuje romantyczny koncert z dziełami Piotra Czajkowskiego (Romeo i Julia, Wariacje na temat rokokowy) oaz Ludwiga van Beethovena (symfonia Eroica). 24 października w Filharmonii zainaugurowane będą VI Dni Kultury Chrześcijańskiej, na koncercie zabrzmi m.in. koncert fortepianowy Wojciecha Kilara, a 31 – w koncercie zaduszkowym Wolfgang A. Mozart i Requiem d-moll KV 626.
Kolejny miesiąc to szereg koncertów muzyki polskiej: 14 –listopada serenady polskie, 25 – wieczór kameralny z Justyną Danczowską i Wieniawskim, Szymanowskim, Pendereckim, 28 – muzyka polska wczoraj i dziś. Grudzień i styczeń, to tradycyjnie miesiące koncertów w klimacie świątecznym i noworocznym. Dyrekcja Filharmonii nie zapomni naturalnie o Dniu Babci i Dziadka – 18 stycznia, ani o zakochanych – 14 lutego najpiękniejsze piosenki o miłości zaśpiewa Ewelina Flinta, ani o paniach – 7 i 8 marca specjalne koncerty z okazji Dnia Kobiet, wystąpi w nich Grzegorz Turnau. Marzec będzie poświęcony światowej sławy śpiewakom – Reszkom. 19 i 20 marca po raz pierwszy odbędzie się Konkurs Wokalny im. Reszków, natomiast w dniach 26-29 sceną zawładnie jazz. Wówczas odbędzie się kolejna edycja Jazz Spring Częstochowa. – Pamiętając o inicjatorach Festiwalu Hot Jazz Spring jeden dzień poświęcony będzie jazzowi tradycyjnemu – mówi dyr. Młynarczyk. 6 kwietnia tradycyjny koncert pasyjny, 24 – koncert w 200-lercie urodzin Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.
W maju filharmonia jak zawsze włączy się do Festiwalu „Gaude Mater” – koncert inauguracyjny 6 maja, 21-24 maja atrakcja – 2. Dni Astora Piazzolli, a 26 maja – koncert dla mam. W czerwcu romantycznie. 6 – serenady Edwarda Elgara i Piotra Czajkowskiego, 19 – zakończenie sezonu z niespodzianką.
Filharmonia nadal kontynuuje, cieszące się wzrastającym zainteresowaniem publiczności cykle „Szkoła na Parnasie” i „Filharmonia Dzieciom” (w ubiegłym roku skorzystało z nich 17 tysięcy widzów). – Oba mają unikatowy w skali kraju charakter interdyscyplinarny. Przedstawiamy w nich wiedzę wielopłaszczyznowo i zintegrowaną. Będzie dużo muzyki i poezji. Zaprosiliśmy też „Galss Duo”, które gra na kieliszkach – podsumowuje dyr. Beata Młynarczyk.
URSZULA GIŻYŃSKA