Bliżej Teatru


Od 14 marca do 5 kwietnia w Teatrze im. A. Mickiewicza odbywały się warsztaty teatralne, w ramach których gimnazjaliści oraz licealiści, nie tylko z Częstochowy, poznawali teatr od kulis i doskonalili swe umiejętności.

Dyrekcja teatru po raz pierwszy spelniła marzenia młodych entuzjastów sztuki teatralnej i zorganizowała dla nich warsztaty. Grupa około 40 osób uczestniczyła w zajęciach z dykcji, recytacji, pozawerbalnych środków ekspresji i elementarnych zadań aktorskich pod okiem doświadczonych aktorów: Czesławy Monczki, Agnieszki Łopackiej, Marka Ślosarskiego. Uczniowie mieli również wykłady z historii teatru, spotkania z reżyserem, scenografem a także możliwość obejrzenia spektakli z bieżącego repertuaru.
– Zainteresowanie projektem było ogromne, ilość chętnych tak duża, że powstała grupa rezerwowa i w związku z tym myślimy o reedycji. Okazało się, że teatr dla wielu młodych ludzi jest magiczny, miło było z nimi pracować, widzieć pasję z jaką podchodzą do sztuki, niektórzy z nich już myślą o szkole aktorskiej – mówi Marek Ślosarski.
Uczstnicy warsztatów na zajęciach z dykcji i recytacji poznawali wartość wyraźnego, poprawnego mówienia, na którym opiera się sztuka słowa oraz interpretacji, z kolei na zajęciach z pozawerbalnych środkow ekspresji uczyli się przekazywać emocje, w czym pomagały ćwiczenia fizyczne zaczerpnięte z jogi. Na zajęciach z elementarnych zadań aktorskich tworzyli etiudy i mini scenki, których tematem było jedno słowo, np. strach, nadzieja, radość.
Po takim intensywnym, choć krótkim kursie, uczniowie na pewno mogą sobie odpowiedzieć na pytania, czy ich zainteresowania przetrwają próbę czasu i czy będą miały w przyszłości kontynuację.
– Teatr fascynuje mnie od dawna, daje bezpośredni kontakt z aktorem i to jest niezwykłe. Chodzę na zajęcia teatralne w Domu Kultury, ale kiedy dowiedziałam się o warsztatach, natychmiast się zapisałam. Było wspaniale, wiele się nauczyłam, dużo mi dały ćwiczenia oddechowe, zdobyłam umiejętność wyciszania się i otwierania, co dla mnie jest bardzo ważne. Jestem zadowolona, że mogłam poznać teatr od kulis, jego specyficzną atmosferę, no i obejrzeć kilka przedstawień. Teraz mam pomysł i chęć, by poprowadzić kółko teatralne w szkole – mówi Izabela Hejduk z Gimnazjum nr 14 w Częstochowie.
– Podczas jednego z konkursów recytatorskich dowiedziałem się o warsztatach, a ponieważ aktorstwo mnie kręci, więc postanowiłem wziąć w nich udział. W ogóle to jestem związany z teatrem “Trójkąt” pana Łoniewskiego. Uczestnicząc w warsztatach chciałem sprawdzić, czy nadaję się do zawodu aktora, byłem pewien, że wszystko potrafię, ale okazało się, że daleka droga przede mną. Te zajęcia wiele mi dały, nauczyłem się pracy nad głosem, dykcją, zadaniami aktorskimi. Przede wszystkim upewniłem się, że mogę zdawać na studia aktorskie – wyjaśnia Igor Ćwiakowski z Gimnazjum w Piasku.
– Teatrem interesuję się od bardzo dawna, kiedyś sięgnęłam po “Hamleta” i to był początek mojej przygody teatralnej, potem były inne sztuki, były też próby pisania. W przyszłości chciałabym studiować coś, co ma związek z teatrem, choć konkretnych planów jeszcze nie mam. Warsztaty to był czas intensywnej pracy i nauki, zajęcia były interesujące, różnorodne. Mnie najbardziej podobały się ćwiczenia z dykcji i one najwięcej mi dały, bowiem poprawiłam swoją dykcję, poza tym poznałam ciekawe metody przekazywania własnych emocji, nie tylko za pomocą słów – opowiada Basia Man, gimnazjalistka z Częstochowy.

HP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *