Koncertem Galowym 25 lutego w Filharmonii Częstochowskiej zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej “Konfrontacje Częstochowa 2005”.
Jego pomysłodawcą i twórcą zarazem jest Piotr Biazik, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Studium Menedżerów Kultury w Warszawie, nauczyciel gry na akordeonie w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Pierwszy festiwal odbył się w 2000 roku, obecny był trzecią międzynarodową edycją. Niestety, odbywał się bez udziału Piotra Biazika, który po ciężkiej chorobie przebywa na rehabilitacji. Jego osobę podczas koncertu przywoływano wielokrotnie. A do życzeń i ciepłych pozdrowień dyrektora tegorocznego festiwalu prof. Joachima Pichury burzą oklasków przyłączyła się publiczność.
Akordeon do Polski sprowadzili niemieccy zaborcy. Po chudych dla niego latach 60. i 70. od początku lat 90. przeżywa swój renesans. Dobitnie świadczy o tym wzrost liczby uczestników Konfrontacji. Jak wspominał profesor Pichura w pierwszych festiwalach uczestniczyło kilkanaście osób, w tegorocznym aż 54, najwięcej z Polski, ale dość licznie reprezentowane były również Litwa i Białoruś. Indywidualnością festiwalu, szczególnie w ocenie publiczności, został Marcin Wyrostek z Katowic, wychowanek prof. J. Pichury (trzecie miejsce w kategorii – urodzeni w roku 1986 i później). Wśród tegorocznych laureatów znalazło się “Trio akordeonowe” z Częstochowy, które tworzą studenci Akademii im. Jana Długosza: Łukasz Jaworski, Łukasz Małyska i Piotr Nikoli. Pracują również pod kierunkiem prof. J. Pichury. Zostali wyróżnieni w kategorii zespołów kameralnych.
Muzyczną część uroczystości wypełnił występ laureatów. Młodzi artyści pokazali, że poszaleć można również z akordeonem. Jedni ze swadą swingowali i jazzowali, inni z wirtuozerią zagrali liryczne utwory klasyków. Ale ucztę, coraz liczniejszym sympatykom akordeonu, sprawił koncert częstochowskich filharmoników i solistów: prof. Tobora Racza z Bratysławy, Daniela Lisa z Akademii Muzycznej w Katowicach i Marcina Wyrostka. Nad całością czuwał znakomity Jerzy Kosek, były dyrektor naszej filharmonii. Dzieła: V. Trojana, A. Repnikowa i A. Piazzollę, przygotowane na tę okazję, pokazały jak wielotonowy, wyrazisty i piękny muzycznie jest akordeon.
UG