RĘKSZOWICE, wieś w gm. Konopiska, w górnym biegu rz. Konopki. W przekazach występowała pod nazwą Rękoszewice, Renkszowice i należała do parafii częstochowskiej, filii Konopiska. Dawna własność królewska, składająca się ze wsi i wójtostwa (w dobie Sejmu 4-letniego posiadał je niejaki Krzanowski). Opisy parafii z 1783 r. wymieniały wieś z młynem wójtowskim. “Spis ludności diecezji krakowskiej” z 1787 r. podał 160 mieszkańców, w tym 4 Żydów. Lustratorzy pow. lelowskiego wykazali 43 domy i 176 mieszkańców (w tym 84 kobiet). Wieś posiadała 29 domów (w tym karczmę i 2 domy bezrolnych), a wójtostwo 14 domów (w tym dwór, browar, 9 chałup o dwóch gospodarzach i dwóch bez gruntu i ogrodu), 78 osób (w tym 2 Żydów). We wsi przebywał strażnik konny, należący do komory celnej w Częstochowie. Żydzi prowadzący browar i karczmę należeli do kahału w Janowie
W Odrodzonej Polsce Rększowice znajdowały się w pow. częstochowskim. W okresie II wojny światowej tajne nauczanie prowadzili Tadeusz i Sabina Dylowie. Po wyzwoleniu w 1945-1952 Rększowice były siedzibą gminy, od 1954 r. znajdowały się w gromadzie Hutki. W 1970 r. wieś miała 719 ha powierzchni i mieszkało w niej 873 osób. Wieś dysponowała szkołą podstawową i placówką przedszkolną.
Rększowice są wsią, w której powołanie parafii i budowa kościoła związana była z licznymi przeszkodami. W 1979 r. ks. Stefan Jachimczuk, wikariusz z Blachowni kupił tu gospodarstwo i postawił budynek zw. bukaciarnią. 22 XII 1979 ks. Stefan Pytlakowski, proboszcz z Konopisk, zlecił Jachimczukowi uprawnienia i obowiązki duszpasterskie – proboszczowskie. 23 XII 1979 r. bp Franciszek Musiel, będący w konflikcie z Urzędem Wojewódzkim w Częstochowie odprawił tu Mszę św. Parafię erygował 8 V 1982 r. bp Stefan Bareła, wydzielając jej teren z parafii konopiskiej, a w 1983 r. administracja zezwoliła na wzniesienie budynku sakralnego (proj. inż. arch. Stanisław Pośpieszalski i inż. Stanisław Bajcer). Wystrój kościoła był dziełem mgr. Macieja Kauczyńskiego z Krakowa. 13 września 1987 r. kościół konsekrował bp Stanisław Nowak. Świątynia otrzymała wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W Rększowicach Szlacheckich znajduje się szkoła podstawowa im. T. Kościuszki, przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe i zakłady (krawiecki, murarski).
BOHDAN SNOCH