6 miliardów dla polskich rolników


30 czerwca minął termin składnia wniosków o przyznawanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych na rok 2004.

Do Biur Powiatowych Śląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na ten moment wpłynęło 51.654 wniosków. Złożenie wniosku o płatności obszarowe powinien poprzedzić wpis do ewidencji producentów – w województwie śląskim ten obowiązek wypełniło 66.807rolników.
– Mniejsza liczba złożonych wniosków o płatności bezpośrednie wynika przede wszystkim z nieuregulowanych stosunków własnościowych oraz dużego rozdrobnienia gospodarstw rolnych. Przedłużenie pierwszego terminu z 15 czerwca na 30 czerwca spowodowało, że ponad 8.333 wnioskodawców z terenu Śląska zdążyło jeszcze złożyć wniosek o przyznanie płatności bez sankcji – mówi Stanisław Gmitruk, dyrektor śląskiego oddziału ARiMR w Częstochowie.
Agencja przedłużyła więc ostateczny termin do 25 lipca, z tym tylko, że “spóźnialskim” potrącać się będzie 1 proc., za każdy dzień roboczy zwłoki, od całej wartości dotacji. Na dzień 12 lipca w województwie śląskim złożono już 68.765 wniosków o wpis do ewidencji producentów oraz 52.437 wniosków o przyznanie płatności obszarowych – najwięcej w powiecie lublinieckim i pszczyńskim, najmniej w powiecie żywieckim.
Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich będą podlegały kontrolom na miejscu. – Sprawdzimy około 5 proc. gospodarstw – mówi Stanisław Gmitruk. Wnioskodawcy mogą spodziewać się kontroli już w sierpniu. Polegać one będą na sprawdzeniu zgodności danych podanych we wniosku ze stanem faktycznym w gospodarstwie.
Płatności Agencja naliczy po przeprowadzonych kontrolach, czyli w październiku, natomiast decyzje dotyczące przyznania płatności będą wydawane na przełomie października i listopada b.r. Pieniądze wypłacane będą od 1 grudnia b.r. do 30 kwietnia 2005 r.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *