– Chcemy kultywować tradycje, lokalny folklor, a także integrować społeczność. Nasze propozycje są dla wszystkich, zależy nam, aby dzieci i młodzież zachęcić do spędzania czasu również inny sposób niż prze komputerem – mówi wicewójt Gminy Kłomnice Adam Śliwakowski, reklamując lokalne wydarzenie Festiwal Folklorystyczny „Zza Miedzy”, które miało miejsce 30 lipca na błoniach hali sportowej Zespołu Szkół w Kłomnicach.
I udało się. Przygotowane atrakcje przyciągnęły tłumy mieszkańców, w tym bardzo licznie dzieci i młodzieży oraz zaproszonych gości. Obecni byli między innymi poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, a w imieniu posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego, który pełnił w tym czasie inne obowiązki służbowe – Urszula Giżyńska, redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”. Do Kłomnic przybyła także dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Małgorzata Majer.
Na konkurs folklorystyczny zgłosiło aż 21 zespołów ludowych – trzy z województwa łódzkiego oraz osiemnaście z województwa śląskiego. – Cieszy tak duże zainteresowanie. To jest świadczy o potrzebie takich imprez. Zespoły prezentują wysoki poziom artystyczny. Widać ogromną pracę i zaangażowanie. Również nasza gmina ma się czym pochwalić. Wystąpił Zespół Ludowy „Klepisko”, który na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Drugą naszą chlubą jest Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”, który zaprezentował całe spektrum swoich możliwości artystycznych – mówi wicewójt Adam Śliwakowski.
Z Trębaczewa z województwa łódzkiego przyjechał zespół „Trębaczewianie”. – Pierwszy raz byliśmy w Kłomnicach dwa lata temu, wówczas wydarzenie nazywało się „Kłomnicki Jarmark z Jajem”. Skorzystaliśmy z zaproszenia, ponieważ z zespołem z Kłomnic spotykamy się na różnych festiwalach. Festyny ludowe to wracanie do korzeni. Cieszy, że w takich inicjatywach uczestniczą dzieci i młodzież. Nasza tradycja nie umiera – mówi Dorota Drabiniak. Jak dodaje „Trębaczewianie” to młody zespół, który powstał w 2010 roku. Ma już sukcesy na szczeblu ogólnopolskim. Uczestniczy też w festiwalach zagranicznych, ostatnio na Europeade Namur.
Komisja oceniająca występy zespołów (Renata Rak choreograf, folklorysta, Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Miłośników Folkloru w Katowicach; Magdalena Banach-Makaruk, dziennikarz, muzyk; Jerzy Stasica, kierownik ZPiT „Silesianie” przy AE w Katowicach, choreograf , muzyk) miała ciężki orzech do zgryzienia, bowiem poziom prezentacji był wyrównany i – co szczególnie trzeba podkreślić – na wysokim poziomie.
Pierwsze miejsce zdobył – Zespół Śpiewaczy z Kończyc Małych „Małokończanie”, GOK w Zebrzydowicach pow. cieszyński; drugie – Regionalny Zespół Folklorystyczny „Rogozanki” z Rogoźnika, GOK w Boborownikach, pow. będziński; trzecie – „Nadolzianie” z Kapelą „Kaczyce” z Kaczyc, GOK Zebrzydowice, pow. cieszyński.
Wyróżnienia otrzymały: Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie” z Trębaczewa, pow. Działoszyn, woj. łódzkie i Zespół Śpiewaczy „Dobieszowianki” z Dobieszowic z GOK w Bobrownikach pow. będziński. Wyróżnienia pozaregulaminowe: Zespół Wokalny „Skrzydlowianki” ze Skrzydlowa, gm. Kłomnice oraz Zespół Regionalny „Piekarskie Klachule” z MDK Piekary Śląskie.
Obok folklorystycznych wrażeń organizatorzy zapewnili moc innych atrakcji, które pomogły sfinalizować sponsorzy tego wydarzenia. – Organizatorami Festiwalu są Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach, Urząd Gminy Kłomnice, Zespół Szkół w Kłomnicach i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice. Zrealizowaliśmy to wydarzenie dzięki pieniądzom pozyskanym z Krajowej Sieci Organizacji Wiejskich. Projekt napisał Jarosław Policiński i otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 18 tysięcy złotych. Dzięki temu możemy w konkursie przyznać nagrody finansowe za trzy pierwsze miejsca (1000, 700 i 500 zł) oraz za dwa wyróżnienia. Ponadto mamy nagrodę specjalną od europoseł Jadwigi Wiśniewskiej – dwa bilety do Strasburga we wrześniu – mówi dyr. GOK w Kłomnicach Katarzyna Sosnowska.
Po zakończeniu konkursu czas wypełniło wiele atrakcji, występy „Kłomnickich Płomyczków”, Orkiestry Dętej OSP Kłomnice i „Pipes & Drumes” – polskiej orkiestry dudziarskiej z Częstochowy. Gwiazdą wieczoru były „Trebunie Tutki” z Białego Dunajca. Na zakończenie wystąpił jeszcze zespół muzyczny „Ambaras”. Nie mogło obejść się bez dyskoteki pod chmurką, która poprowadził DJ SZ.
Ale szczególnie spodobały się liczne konkursy sprawnościowe, jak podnoszenie cegieł czy mocowanie na ręce. Imprezę urozmaiciły także zabawy typu: pokaz crossów i quadów, szczudlarze, skręcanie balonów, festiwal baniek mydlanych, malowanie twarzy przez „Szaloną Kredkę”, wesołe miasteczko, animacje dla dzieci, pokaz strażacki OSP Kłomnice, pokaz grupy Street Workout Częstochowa.
GUR