BENEFIS PROFESOR ELŻBIETY HURNIKOWEJ
5 czerwca br. salę reprezentacyjną Ratusza licznie wypełnili przyjaciele prof. Elżbiety Hurnikowej, która w tym dniu świętowała jubileusz 25-lecia pracy w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pomysł oficjalnego benefisu wyszedł od współpracowników pani profesor i rektora AJD prof. Zygmunta Bąka.
Elżbieta Hurnikowa jest osobą nietuzinkową, wielce zaangażowaną w pracę swojego Instytutu Filologii Polskiej, rzecznikiem polskiej kultury, w tym ze szczególnym upodobaniem – poezji, z której pod swoje baczne oko naukowca-literaturoznawcy wybrała twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Drugim, równorzędnym obszarem jej zainteresowań naukowo-poznawczych jest wiedeński modernizm i jego parantela z polską kulturą i literaturą. Z Wiedniem i jego dorobkiem kulturowym Profesor zbliżyła się podczas pracy na tamtejszym Uniwersytecie.
Benefis, który prowadziła adiunkt Instytutu Filologii Polskiej dr Elżbieta Wróbel, zbudowano wokół różnych wątków życia i zainteresowań prof. Hurnikowej. Przyszli na uroczystość naukowcy, artyści, przyjaciele jubilatki oraz rodzina wraz z Jubilatką przebyli wspomnieniową podróż do trzech najważniejszych w życiu prof. Hurnikowej miast: Częstochowy, gdzie się urodziła i pracuje, m.in. kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej XX Wieku i Literatury Najnowszej; Katowic, gdzie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Śląskim oraz Wiednia, gdzie pracowała w Instytucie Kształcenia Tłumaczy Uniwersytetu Wiedeńskiego. Reminiscencje ze zdjęciami z prywatnego archiwum Profesor w tle przeplatały występy artystyczne kolegów z uczelni – świetny koncert dali dr Adam Regiewicz i dr Artur Żywiołek, wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej recytowali przyjaciele oraz pracownicy i studenci uczelni. W swych przemówieniach goście podkreślali bogatą osobowość Profesor, jej życzliwość i otwartość na drugiego człowieka. Chwalono także jej szeroką działalność na rzecz miasta i kultury.
Jubileusz połączono z promocją książki „W literackich konstelacjach” pod red. Joanny Warońskiej, Bartosza Małczyńskiego i Rafała Włodarczyka, poświęconej prof. Hurnikowej. Od władz miasta Elżbieta Hurnikowa dostała medal Bene Merentibus, przyznawany osobom szczególnie zasłużonym dla Częstochowy.
UG