Trwają prace przy budowie ścieżek pieszo-rowerowych na terenie trzech Gmin: Niegowy, Żarek i Janowa. Do końca tego roku powstanie 21 kilometrów tras. Sieć połączy największe atrakcje północnej Jury w północnym subregionie województwa śląskiego.
Trwają prace przy budowie ścieżek pieszo-rowerowych na terenie trzech Gmin: Niegowy, Żarek i Janowa. Do końca tego roku powstanie 21 kilometrów tras. Sieć połączy największe atrakcje północnej Jury w północnym subregionie województwa śląskiego. Roboty budowlane o wartości 3 286 641 zł brutto są współfinansowane ze środków unijnych w 85 procentach.
W pierwszym etapie przystąpiono do robót na tzw. trakcie mirowskim między Żarkami, a Mirowem. Cały odcinek jest wykorytowany, trwa układanie tłucznia. W czerwcu zostanie położony asfalt, o ile tylko pozwoli na to pogoda. Trwają też prace przy budowie parkingu w Złotym Potoku. 10 czerwca rozpoczęto roboty na odcinku między Przewodziszowicami a Czatachową.
– Inicjatorem przedsięwzięcia i liderem projektu jest Gmina Żarki, ale będzie on realizowany w partnerstwie z sąsiednimi gminami: Janowem i Niegową. Pomysł pojawił się przed dwoma laty. Wówczas rozpoczęły się rozmowy i prace nad wspólnym projektem, który został zgłoszony do konkursu unijnego – wyjaśnia burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
Przebieg tras jest zgodny z ramową koncepcją Śląskiej Sieci Tras Rowerowych dla województwa śląskiego z listopada 2010 r., które przebiegają przez tereny niezurbanizowane, pola i lasy. Połączą one największe atrakcje: od ruin średniowiecznego zamku w Mirowie i Bobolicach do Żarek, następnie z Żarek obok sanktuarium leśniowskiego do Przewodziszowic, Czatachowy, Ostrężnika i Złotego Potoku. Z Przewodziszowic ścieżka poprowadzi w stronę Trzebniowa i Brzezin oraz z Trzebniowa do Ostrężnika. Przy trasach znajdą się miejsca odpoczynku dla rowerzystów w ilości – 13 lokalizacji. Przy wytypowanych pięciu miejscach wykonane zostaną parking dla samochodów osobowych, w czterech lokalizacjach projektuje się warstwę ścieralną z betonu asfaltowego, jedynie parking w Złotym Potoku zostanie wyłożony kostką.
Każde z projektowanych miejsc odpoczynku dla turysty wyposażone będzie w zadaszenie, stół z ławkami, stojak na rowery, kosz na śmieci. W niektórych wytypowanych lokalizacjach umieszczone jeszcze będą stojaki na narty biegowe m.in. w Przewodziszowicach, gdzie odbywają się co roku zawody z narciarstwa biegowego.
Trasy zostaną oznaczone zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Ścieżki będą miały nawierzchnię bitumiczną.
Ścieżki będą asfaltowe, dzięki temu skorzystają z nich nie tylko spacerowicze i rowerzyści, ale także fani deskorolek i rolek oraz osoby niepełnosprawne, które poruszają się na wózkach. Natomiast zimą będą mogli z nich korzystać amatorzy narciarstwa biegowego.
foto (źródło): Urząd Gminy Żarki
UG