Festiwal Etno trwał przez dwa dni, 27 i 28 kwietnia, poprzedzając tym samym XXIII Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Podczas tegorocznej edycji miasto gościło reprezentantów z Gruzji i Kazachstanu.
Imprezy towarzyszące odbywały się głównie w siedzibie ROK przy ul. Ogińskiego, a prócz tego w miejskim ratuszu i restauracji „Nowoteka”. Podczas pierwszego, gruzińskiego dnia festiwalu można było posłuchać wykładu o języku i historii, posmakować miejscowych specjałów, nauczyć się sztuki wznoszenia toastów, czy tradycyjnego tańca. W drugim dniu harmonogram wydarzeń był podobny, prezentował jednak kulturę Kazachstanu. Tu w organizację włączył się Instytut Wschodnich Inicjatyw.
– Jako Stowarzyszenie Kazachskiej Młodzieży w Polsce współpracujemy z Instytutem Wschodnich Inicjatyw, a z kolei to stowarzyszenie współpracuje z Gaude Mater. Korzenie pomysłu sięgają lutego. W Krakowie odbyła się konferencja naukowa, i na tej konferencji byli także przedstawiciele Gaude Mater. Dziś występujemy w roli prelegentów, zresztą często występujemy w Polsce z wykładami o Kazachstanie – opowiedział Nikita Galenchenko, student Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Poznaniu, a także Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przebywający od 5 lat w Polsce.
Warsztaty kulinarne w restauracji „Nowoteka” rozpoczął wstęp, będący zarysem kazachskiej kuchni od początków jej formowania po dzień dzisiejszy. Mowa była jednak nie tylko o jedzeniu, ale także i o sporcie, gościnności i tradycjach z nią związanych. Dopełnieniem była możliwość spróbowania trzech dań.
Kuchnia kazachska charakteryzuje się niemal wszechobecnością mięsa, z czego najwyżej ceniona jest konina, dziś coraz częściej zastępowana wołowiną. Wieprzowina nie jest jedzona niemal w ogóle. Charakterystyczne jest także wykorzystywanie podrobów, które są składnikiem tradycyjnych potraw.
AG