Młodzież na uniwersytecie


Dzisiaj, 7 marca, po raz piąty, swoją działalność inauguruje Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy Politechniki Częstochowskiej.

Od 2009 roku na CzUM-ie swoje horyzonty poszerzało ponad półtora tysiąca uczniów z kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych z Częstochowy i regionu częstochowskiego. I w tym roku uczelnia przyjęła blisko pięćset osób.
W ciągu roku młodzież będzie uczestniczyć w czterech bezpłatnych wykładach i bierze udział w zajęciach laboratoryjnych. Tym samym poznaje zasady funkcjonowania Politechniki i zwiększa wiedzę techniczną. – Uniwersytet rozwija się świetnie. Liczymy, że jest to sprawdzona forma promocji uczelni, a jednocześnie sposób weryfikacji zainteresowań dla młodzieży. Uczniowie są dociekliwi, zadają trudne i merytoryczne pytania. Ta edukacja znajduje swój wymiar, gdyż 30 procent uczestników spotkań zostaje naszymi studentami – mówi rektor Politechniki Częstochowskiej, prof. Maria Nowicka-Skowron.
Po zakończeniu edukacji każdy uczestnik otrzymuje dyplom, indeks i pamiątkową koszulkę studenta. Dodatkową zachętą do nauki są atrakcyjne nagrody, fundowane przez firmy absolwentów PCz, w tym roku jest to laptop i wieża Hi-Fi.
Podczas konferencji rektor Maria Nowicka-Skowron pochwaliła się tegorocznymi stypendystkami ministra edukacji. Iwona Herbuś studiuje na kierunku Zarządzanie oraz podyplomowo public relations i dziennikarstwo w Wyższej Szkole Lingwistycznej. – Stypendium otrzymałam za osiągnięcia naukowe. W swoim dorobku mam publikacje o zasięgu krajowym i ponadnarodowym, działam społecznie i charytatywnie. Wybrałam zarządzanie, bo jest to kierunek kreatywny. Kształcimy na nim i rozwijamy umiejętności w wielu dziedzinach – mówi Herbuś. Patrycja Pach, ukończyła studia I stopnia na kierunku fizyka techniczna na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej. Jest dwukrotną stypendystką ministra, w klasyfikacji fizyków w Polsce jest na trzecim miejscu. Planuje kontynuowanie pracy naukowej. Elżbieta Przełożyńska jest również dwukrotną stypendystką ministra edukacji. Studiuje dwa kierunki inżynierię materiałową i metalurgię na Wydziale Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej. – Prowadzę praktyki w odlewni „Wulkan”. Pasjonuję się sportem i pierwsze stypendium otrzymałam również za wyniki sportowe – mówi. Czwartą stypendystką jest Aneta Sobiegraj, studentka pierwszego roku II stopnia na kierunku zarządzanie oraz pierwszego roku kierunku finanse. Aktywna warcabistką z licznymi tytułami i medalami na swoim koncie, między innymi jest wicemistrzynią Polski w kat. kobiet do lat 23 w warcabach 100-polowych.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *