„Prawo i Sprawiedliwość w trosce o częstochowską oświatę – propozycje i podpowiedzi”
– Reforma oświaty winna opierać się o jednakowe reguły dla wszystkich i merytoryczną dyskusję ze społecznościami szkolnymi. To zniweluje żywioły polityczne – mówił 13 lutego br., podczas konferencji prasowej ph. „Prawo i Sprawiedliwość w trosce o częstochowską oświatę – propozycje i podpowiedzi”, poseł PiS Szymon Giżyński.
W biurze Prawa i Sprawiedliwości, przy ul. Łódzkiej 8/12 w Częstochowie, poseł Szymon Giżyński, radna PiS Beata Kocik, wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Częstochowa, oraz ekspert Marlena Hadaś, były wizytator w Ministerstwie Edukacji Narodowej i naczelnik Wydziału Oświaty Dzielnicy Wola w Warszawie w czasie prezydentury stolicy śp. Lecha Kaczyńskiego przedstawili dziennikarzom reguły, na których należałoby oprzeć reformę oświaty w Częstochowie.
Niestety, na dzisiaj wywołuje ona liczne kontrowersje. Największe ostatnia likwidacja pięciu liceów w Zespołach Szkół Zawodowych, o czym zgodnymi głosami radnych klubu SLD i PO przesądzono na ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowy. Przeciwko tej decyzji protestują związki zawodowe, w tym z dużą mocą NSZZ „Solidarność”, która od ponad tygodnia, mimo mrozów, pikietuje pod częstochowskim biurem poselskim PO.
Szymon Giżyński natomiast podkreślił priorytety Prawa i Sprawiedliwości w trosce o częstochowską oświatę, czyli ustanowienie jednoznacznych, jednolitych i jednakowych dla wszystkich placówek kryteriów reformy oświatowej. – Oszczędności należy traktować nie jako wyjściowy i jedyny cel działań lecz jako ważny i finalny rezultat procesu reformatorskiego, uwolnionego od permanentnych konfliktów i protestów: rodziców, nauczycieli, organizacji społecznych – akcentował.
Marlena Hadaś podzieliła się swoimi doświadczeniami z okresu współpracy ze śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim. Podała konkretne przykłady z zakresu zarządzania finansami szkół, działań oszczędnościowych, skutecznych po dziś dzień, jakie wprowadzała w warszawskiej oświacie. Według Hadaś Prawo i Sprawiedliwość proponuje przyjęcie zadaniowego modelu zarządzania oświatą, a nie uznaniowego, tak dzisiaj w oświacie powszechnego. – Liczba przyznanych godzin i etatów dla poszczególnego przedszkola i szkoły powinna wynikać wyłącznie z liczby uczniów i wykonywanych zadań oświatowych. W ten sposób wyeliminuje się uznaniowość i ustali jednolite standardy organizacyjnego dla częstochowskich przedszkoli i szkół. Propozycje PiS rozpisane są na poszczególne etapy, zharmonizowane z kalendarzem roku szkolnego. Taki model sprawi, że szkoły będą w naturalny i bezkonfliktowy sposób wygasać. Tak stało się w Warszawie – mówiła Hadaś.
Konferencja przybrała formę dyskusji o oświacie, wymiany myśli między gospodarzami a zaproszonymi dziennikarzami. – To był dobrze wykorzystany czas konstruktywnej rozmowy, w której najważniejsza była prawdziwa troska o przyszłość częstochowskiej edukacji. Bez politycznych odniesień, bez krytykanctwa. Bo szkoła to nie przedmiot politycznych przetargów, lecz obszar poszukiwań – nie na drodze konfliktów, tylko koncyliacji i konsensusu – formuły wyczerpującej znamiona dobra wspólnego – puentował spotkanie poseł Szymon Giżyński
GAW.