W pierwszych dniach stycznia 50-osobowa grupa młodzieży z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego wyjechała na wycieczkę dydaktyczną do Niemiec.
Głównym celem było obejrzenie bezprecedensowej wystawy „Obok.Polska-Niemcy.1000 lat historii w sztuce.” W berlińskim Martin Gropius-Bau zwiedziło ją około 70 tysięcy osób. Wspólna ekspozycja przygotowana przez Zamek Królewski w Warszawie i berlińskie Martin Gropius-Bau, była zdaniem organizatorek wyjazdu częstochowskiej młodzieży: Anny Kolczarek i Katarzyny Kaczmarek niezwykłą lekcją historii od czasów średniowiecza po współczesność. Młodzież mogła z bliska zobaczyć dzieła sztuki znane z kart podręczników szkolnych, dyskutować z kustoszem wystawy na tematy niejednoznaczne, które dotyczyły wspólnej przeszłości obu narodów.
Na wystawie tysiącletnie dzieje stosunków polsko-niemieckich podzielono na 22 rozdziały, 800 historycznych i współczesnych eksponatów zgromadzono w 19 salach. Można było zobaczyć kopię Drzwi Gnieźnieńskich, Szczerbiec, oryginał Matejkowskiego „Hołdu pruskiego”, obrazy Edwarda Dwurnika, portrety Stanisława Poniatowskiego, Fryderyka Wielkiego, Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika czy List Polskich Biskupów do Biskupów Niemieckich z prośbą o przebaczenie z 1965 roku. Na młodzieży duże wrażenie zrobiły współczesne instalacje, np. ogromna zamrażarka, do której możliwe było wejście i uświadomienie sobie, czym była zimna wojna i zamrożone stosunki między narodami. Obejrzenie wystawy jak i całą wycieczkę umożliwiła częstochowskiej młodzieży Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Częstochowscy uczniowie zwiedzili także najpopularniejsze zabytki stolicy Niemiec z Bramą Brandeburską, Pomnikiem Holocaustu, Reichstagem, Wyspą Muzeów oraz urocze pałace Poczdamu.
AK