W niedzielę, 8 maja, z okazji 66. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami i zakończenia II wojny światowej, na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie w samo południe rozpoczęła się uroczysta msza św. polowa. Nabożeństwo koncelebrowali ks. generał Stanisław Respondek, duszpasterz środowisk kombatanckich i o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.
Podczas uroczystości major Cezary Kubiak odczytał Apel Pamięci w oprawie Kompanii Honorowej 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca. Pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny kwiaty złożyły delegacje Urzędu Miasta, parlamentarzystów, kombatantów, szkół. Obchody zakończyła salwa honorowa. Podczas uroczystości orderem „Pro Memoria” Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Ryszarda Stefaniaka. Wśród licznie wystawionych pocztów sztandarowych, obok wojska, kombatantów i szkół, zabrakło niestety pocztu Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, która w uprzednich latach tradycyjnie o takim akcencie nie zapominała.
Ważnym elementem ceremonii było odsłonięcie repliki tablicy memorialnej, przy ul. Śląskiej 22 w Częstochowie. W budynku tym od kwietnia 1945 roku mieścił się Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tablicę w latach 90. ub. wieku ufundował Ogólnopolski Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych Zarząd Główny w Częstochowie ku czci ofiar Urzędu Bezpieczeństwa. Po remoncie kamienicy tablica zniknęła. O jej przywrócenie upominał się major Henryk Baldowski, prezes Ogólnopolskiego Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych. Ideę poparł poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński i grupa skupiona w Stowarzyszeniu „Solidarni dla Niepodległości”, działającym na terenie Ziemi Częstochowskiej. Determinacją wykazali się radny miejski Artur Gawroński, przewodniczący klubu PiS, który w sprawie powrotu tablicy na swoje miejsce złożył interpelację oraz Zbigniew Bonarski z NSZZ „Solidarność” i fundacji „Pro Patria”.
Replikę, którą ufundował PPHU ANT-MAR Bis s.c. z Kalei pobłogosławili ks. generał Stanisław Respondek i o. Eustachy Rakoczy. Tablicę odsłonili mjr Henryk Baldowski i przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Marek Balt.
GAW