10 marca 2011 r. w VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Dąbrowskiego, przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie zainaugurowano 10. finał Kampanii „Pola Nadziei”. Akcję zainicjowało i organizuje Hospicjum Częstochowskie.
10 marca 2011 r. w VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Dąbrowskiego, przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie zainaugurowano 10. finał Kampanii „Pola Nadziei”. Akcję zainicjowało i organizuje Hospicjum Częstochowskie.
Na uroczystość przybyli goście, między innymi, poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Krzysztof Stefaniak, z Hospicjum Grzegorz Nienartowicz i Izabela Kaptacz, Maryla Miedzińska z Komitetu Obrony Praw Dziecka oraz przedstawiciele szkół. Wszystkich powitała zastępca dyrektora Elżbieta Straszak.
Poseł Szymon Giżyński powiedział młodym ludziom, w tym wolontariuszom Hospicjum: „Dajecie wielkie dobro osobom najbardziej tego potrzebującym. Czyni to was samych dobrymi i szczęśliwymi, co widać po waszych uśmiechniętych, spokojnych buziach. Nie tracicie szansy, by czyniąc dobro w młodym wieku ukształtować w sobie empatię, serdeczność i ciepło dla bliźnich na całe życie.”
Uroczystość ubogacono bogatym programem artystycznym. Uczniowie ze szkolnego koła teatralnego BBK przedstawili spektakl na podstawie „Pigmaliona” George’a Bernarda Shawa, w opracowaniu nauczycielek Renaty Serwy i Beaty Dąbrowskiej. Świetne entree miał również szesnastoletni Adrian Kuban, który wykonał hit Whitney Houston „I Will Always Love You”. Do projektu włączyły się też inne szkoły – Zespołu Szkół nr 1 i Gimnazjum nr 7.
Przedsięwzięcie przygotowały koordynatorki Szkolnego Koła Wolontariatu – Agata Buczkowska i Małgorzata Banaś. Koło od 2003 roku stale współpracuje z Hospicjum Częstochowskim, nawiązało też kontakt z sąsiadującym ze szkołą Ośrodkiem dla Osób Starszych – Centrum Zdrowia Opieki i Rehabilitacji. Z kolei nauczycielki – Anna Zasada i Iwona Tutak współdziałają z Caritasem, organizując akcje „Poczytaj mi przyjacielu”. Jak mówi Agata Buczkowska Koło Wolontariatu to owoc współpracy z Hospicjum. – Młodzież zaangażowała się i stwierdziłyśmy, że warto pomagać innym i tę ideę propagować wśród uczniów – stwierdza.
Chlubą Szkolnego Koła Wolontariatu jest uczennica Natalia Kwaśnik, laureatka pierwszej nagrody konkursu „Barwy wolontariatu”, w kategorii wolontariat do 25 roku. – Lubię pomagać, to nic nie kosztuje, a daje satysfakcję. W gimnazjum brałam udział w Akcji Świątecznej Pomocy. Teraz w liceum mam większe pole do manewru, ponieważ działa u nas Kolo Wolontariatu. Oprócz szkolnych akcji stale opiekuję się panią Marią. Robię jej zakupy, czasem pomogę w porządkach. Już zaprzyjaźniłyśmy się, kilka razy zaprosiła mnie na pogaduszki przy herbatce. Chętnie włączam się do akcji „Poczytaj mi przyjacielu”, przygotowując dzieciom z Caritasu lekcje z Hansem Christianem Andersenem – mówi Natalia.
UG