Spotkanie z Chopinem


10 lutego w Gimnazjum nr 18 im. Kazimierza Wielkiego w Częstochowie, miała miejsce XIX edycja Salonu Artystycznego I była w tym Polska, poświęcona życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

Coroczne spotkania mają charakter tematyczny i czerpią z różnych dziedzin sztuki: literatury, muzyki, filmu, teatru oraz tańca. Uczniowie mają wówczas okazję zaprezentować swoje talenty oraz zadać pytania postaciom ze świata nauki i kultury. Dotychczas szkoła gościła m.in. aktora Marka Perepeczko, dyrektora Filharmonii Częstochowskiej Leszka Hadriana, ojca paulina Nikodema Kilnara, Częstochowską Kapelę Piosenki Wszelakiej, malarkę Jolantę Banek-Chudy, dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” Małgorzatę Nowak, dyrektora Muzeum Częstochowskiego Janusza Jadczyka, profesor Marię Lesz-Duk, brata Haliny Poświatowskiej Zbigniewa Mygę, a także dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza Piotra Machalicę.
XIX edycja Salonu nawiązywała do dwusetnej rocznicy urodzin wybitnego pianisty. Okazja ta była bodźcem dla nauczycieli i uczniów szkoły do zorganizowania projektu edukacyjno-artystycznego I była w tym Polska. Realizacja zadań projektu trwała pół roku i przebiegała na lekcjach, podczas zajęć pozalekcyjnych, w czasie wycieczki oraz konkursów. W ramach projektu zorganizowano Ogólnopolski Konkurs Poetycko – Plastyczny na wiersz lub pracę plastyczną inspirowane muzyką kompozytora, Konkurs Powiatowy na prezentację multimedialną „Szlakiem miejsc związanych z życiem i twórczością Fryderyka Chopina” oraz konkurs z wiedzy na jego temat. Gimnazjaliści przygotowywali także albumy tematyczne i inscenizacje, pracowali nad szkolnymi audycjami oraz odwiedzili Muzeum w Żelazowej Woli i Muzeum Chopina w Warszawie.
W poszczególne etapy działań zaangażowała się cała szkolna społeczność, a efekty jej pracy zostały przedstawione właśnie na czwartkowym spotkaniu. Jego honorowym gościem była prof. Ludomira Grądman z Instytutu Muzyki Wydziału Wychowania Artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pianistka wykonała wiele znanych utworów Chopina oraz przybliżyła wszystkim swój stosunek do jego twórczości. – Kiedy słyszymy muzykę tego artysty, od razu wiemy z kim mamy do czynienia. Jego utworów nie da pomylić się z żadnymi innymi. Właśnie ten niepowtarzalny styl urzeka mnie w jego dziełach – mówiła.
Z pomocą prezentacji multimedialnych, młodzież przypomniała zgromadzonym biografię muzyka, wskazując na związane z jego życiem miejsca i postaci. Główna część wieczoru, czyli bogaty program artystyczny, zaskoczył widownię. Uczniowie popisali się grą na fortepianie i skrzypcach, wierszami recytowanymi na tle muzyki oraz grą aktorską i śpiewem. Nie zabrakło także elementów tańca i baletu. Program przygotowany był na najwyższym poziomie i trzeba dodać – niełatwy dla tak młodych wykonawców.
Po obszernej prezentacji różnorakich form artystycznych przyszedł czas na uhonorowanie laureatów konkursów tematycznych oraz wręczenie im nagród. Do stałych punktów programu każdej edycji Salonu Artystycznego należy „Galeria najlepszych”, podczas której mają okazję zaprezentować się szkolne perełki. Tym razem były to dwie wybitnie uzdolnione uczennice, zajmujące się śpiewem, tańcem i poezją. Na finał wieczoru zaplanowano pokaz taneczny w wykonaniu uczniów.
Dyrektor placówki, Henryka Sikora, która jest organizatorką spotkań już od 1999 r. zwraca uwagę nie tylko na ich artystyczny ale i integracyjny wymiar. Jej zdaniem pozwalają one na lepszą komunikację miedzy uczniami, a ponadto sprawiają, że rodzice zaczynają interesować się pozalekcyjną aktywnością swoich pociech. – W występy zaangażowała się także młodzież z klas integracyjnych, która tak wtopiła się w cały zespół, że nikt nawet nie zauważył ich niepełnosprawności. Celem Salonów Artystycznych jest więc promowanie wszystkich uzdolnionych uczniów i ciągły rozwój ich talentów. Jeśli chodzi o rodziców, to czasem musimy zapraszać ich tutaj „podstępem”, a później sami przyznają, że takie spotkania niesamowicie ich zaskakują i chętnie przychodzą na kolejne. Zależy nam na tym, żeby poświęcali dzieciom więcej czasu i doceniali, jakie mają zdolne pociechy – komentuje dyrektorka.

IZABELA WOŹNICKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *