UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA, PÓKI PAMIĘCIĄ IM SIĘ PŁACI…
Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, to czas wspomnień i pamięci. W tych chwilach wszyscy łączymy się w jednej myśli, myśli o tych którzy już odeszli. Na częstochowskim cmentarzu Kule, w sercu starej nekropolii spoczywają Teofil Rezler, muzyk, pedagog i Jan Grott, malarz. Ich dokonania oraz pracowite życie zasługują na przypomnienie.
Teofil Rezler na świat przyszedł 23 stycznia 1892 roku w Częstochowie. Był dzieckiem wyjątkowo uzdolnionym muzycznie. Już jako dziesięcioletni chłopiec występował ze swoim ojcem Antonim Piotrem, będącym jego pierwszym nauczycielem. Ukończył szkołę muzyczną Ludwika Wawrzynowicza uzyskując tytuł kapelmistrza. Dzięki niestrudzonej pracy oraz dużej wrażliwości do muzyki biegle opanował grę na instrumentach muzycznych zarówno smyczkowych, jak i dętych. Teofil Rezler przez wiele lat prowadził pracę pedagogiczną. Był szanowanym i cenionym nauczycielem. Udzielał lekcji gry na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, przygotowywał również uczniów do egzaminów w konserwatoriach. Współorganizował częstochowski oddział Związku Muzyków.
Muzyka była pasją jego życia. Tworzył oraz prowadził chóry i orkiestry w Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim, z dużym zaangażowaniem opiekował się także amatorskim ruchem muzycznym. W latach międzywojennych należał do najlepszych skrzypków w Częstochowie.
Wszystko w czym uczestniczył całym sercem, Teofil Rezler opuścił na zawsze 30 marca 1966 roku.
Jan Nepomucen Grott, malarz, twórca obrazów religijnych, urodził się 10 maja 1858 roku niedaleko Radomska. Terminował w pracowni malarskiej Nepomucena Skubiszewskiego w Częstochowie. Naukę kontynuował u znanego warszawskiego artysty i pedagoga, Wojciecha Gersona. Wkrótce po powrocie do Częstochowy otworzył własną pracownię. Należał do cechu malarzy,
a przez dwa lata pełnił funkcję starszego cechu. Obrazy Jana Nepomucena Grotta zachowały się w częstochowskich kościołach: św. Rocha („Św. Łukasz”) i św. Barbary („Św.Stanisław” i „Najświętsze Serce Jezusa”), a także w kościołach w Polsce. Namalował wiele wizerunków Matki Boskiej Częstochowskiej na deskach cyprysowych znajdujących się m.in. w kaplicy na Kahlenbergu pod Wiedniem i w kościele Paulinów na Skałce w Krakowie. Zajmował się również renowacją dawnych płócien i wykonywaniem oraz odnawianiem malowideł ściennych, m.in. w kaplicach kościoła pokamedulskiego nad jeziorem Wigry.
Zmarł w Częstochowie w 1919 roku.
Informacje zaczerpnięto z Przewodnika biograficznego „Cmentarz Kule w Częstochowie” autorstwa Juliusza Sętowskiego.
Foto 1. Grób Teofila Rezlera
Foto 2. Grobowiec rodzinny Grottów
Barbara Szymańska