– Skąd pomysł powstania Firmy?
– Jesteśmy firmą rodzinną założoną w 1974 roku, w naszej rodzinie już dziadek prowadził własną firmę, więc kontynuujemy rodzinną tradycję poszerzając zakres naszej działalności.
-Skąd pomysł na budownictwo w lekkim szkielecie stalowym?
– Każda myśląca Firma realizuje nowe pomysły, ponieważ świat idzie do przodu więc trudno stać w miejscu, trzeba się rozwijać. Działalność naszej firmy opiera się na nowych, sprawdzonych technologiach.
– Jakie to technologie?
– Są to domy wykonywane w technologii lekkiej, szkieletu stalowego -ocynkowanego, posadowione na przygotowanym wcześniej fundamencie lub podpiwniczeniu. Elementy konstrukcyjne ścian, stropów, dźwigów dachowych są przygotowywane w firmie produkującej szkielet w panele, ewentualnie w formie zestawu profili w odpowiednich długościach. Całość konstrukcji jest skręcana za pomocą śrub samowiercących, nie występuje proces spawania (powierzchniowego uszkodzenia warstwy cynku), przez co konstrukcja nie jest narażona na procesy korozji.
– Co dalej, to dopiero szkielet.
– Następnie całość konstrukcji zostaje obłożona płytą OSB-3 (płyta poszyciowa), folią wiatroizolacyjną, wewnętrznym ociepleniem ścian konstrukcyjnych oraz stropu wełną o odpowiednich parametrach. Pozostałe prace wykonujemy, podobnie jak w przypadku technologii tradycyjnej, m.in. wykonywanie pokrycia dachów, elewacji zewnętrznej. Montaż okien, drzwi odbywa się w przygotowanych wcześniej otworach, instalacje przeprowadza się wewnątrz ścian w specjalnie przygotowanych do tego otworach.
– Jaka jest największa zaleta tego typu budownictwa?
– Dom w technologii lekkiego szkieletu stalowego powstaje maksymalnie w ciągu 3 miesięcy. Jest to dom gotowy do zamieszkania, nie występują przerwy technologiczne, całość prac wykonywana jest z użyciem elektronarzędzi (bez ciężkiego i kosztownego sprzętu), dom może być stawiany bez względu na warunki pogodowe, praktycznie przez cały rok, nie występują odpady budowlane, nie następuje dewastacja otoczenia – materiały mogą być dostarczane bezpośrednio w trakcie wykonywania poszczególnych etapów prac. Żadne inne budownictwo tradycyjne nie jest tak ekonomiczne.
– Jaka jest cena takiego budownictwa?
– Koszt budowania i eksploatacji w technologii szkieletu stalowego jest tańszy od technologii tradycyjnej o około 35%. Dodatkowo możemy zminimalizować koszty wykonując wiele prac wykończeniowych we własnym zakresie. Cena 1 m kw. wynosi średnio 1400,00-1800,00 zł. Domu w stanie do natychmiastowego zamieszkania.
– Dla kogo pana Firma buduje domy w tej technologii?
– Na pewno dla osób, które myślą racjonalnie, oszczędnie, chcących jak najszybciej zamieszkać w swoim wymarzonym domu, dla Urzędów Miast i Gmin – domy komunalne i socjalne, dla firm – hale, pawilony, obiekty komercyjne – centra handlowe, nadbudowy obiektów, oraz domki letniskowe, garaże – BO CZAS, TO PIENIĄDZ!
– Czy nie boi się Pan konkurencji?
– Wszyscy, którzy myślą dalekowzrocznie decydują się na tę technologię, ponieważ posiada wiele zalet w stosunku do innych technologii: szybkość i dokładność montażu, energooszczędność, lekkość konstrukcji, uniezależnienie od warunków atmosferycznych, materiałooszczędność, wysoka trwałość sprawdzona w wielu krajach, których mieszkańcy myślą racjonalnie.
– Czy ta technologia posiada wady?
– Absolutnie nie posiada wad.
– To dlaczego tak mało Polaków buduje w niej domy?
– Wynika to z niewiedzy o tej technologii – wszystko co nowe na naszym rynku wzbudza nieufność – lecz w przypadku budownictwa szkieletowego-stalowego jest to nieuzasadnione. Technologia ta posiada wszelkie możliwe certyfikaty, aprobaty techniczne, atesty, listy referencyjne potwierdzające zadowolenie z wykonanych obiektów osób prywatnych, firm oraz instytucji.
– Jakie są plany Pana Firmy?
– Chciałbym mieć wpływ na zmianę mentalności, nastawienia inwestorów do budownictwa szkieletowego-stalowego. Jestem szczęśliwy, gdy widzę coraz więcej obiektów powstających w konstrukcji szkieletowej. Posiadamy w swojej ofercie katalogi przedstawiające projekty domów jedno i wielorodzinnych, domków letniskowych, garaży, pawilonów, hal. Chcemy postawić w Częstochowie dom meblowy zlokalizowany w dobrym miejscu. Warunki uzgodnimy z przyszłym inwestorem.
– Dziękuję za rozmowę.
RENATA KLUCZNA