W nowym roku – po nowemu


ZUS wyjaśnia

– Nowy rok, nowe przepisy, nowy Fundusz – mówi Ewa Jęczmyk, rzeczniczka częstochowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Od początku stycznia bieżącego roku pracodawcy, zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze, zobowiązani są do odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP)

Jakie przepisy o tym decydują?
– Obowiązek ten nakładają przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych.

Czy obowiązują wszystkich pracodawców?
– Nowe obowiązki dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 roku i wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O pracach tych mówi wymieniona ustawa.

Może warto jeszcze wyjaśnić dokładnie, za kogo należy uiszczać składki.
– Składkę na FEP należy opłacać za wszystkich za wszystkich spełniających ustawowe wymagania pracowników, a więc także za tych, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu lub nie wykonywali tego typu prac przed 1 stycznia 1999 roku. Omawiane składki płatnicy zobowiązani są odprowadzać także za:
1. zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, służby więziennej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do emerytury określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób;
2. pracowników wykonujących prace górnicze, którzy uzyskali prawo do emerytury pomostowej na podstawie artykułu 11., za okres wykonywania prac górniczych, o których mowa w artykule 50. c ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie wcześniej jednak niż za okres od 1 stycznia 2010 roku.

Kogo jeszcze uznaje się za pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach?
– Ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej oraz tancerzy zawodowych, wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym. Osoby te zobowiązane są do opłacenia składek na FEP za siebie.

Co jest podstawą wymiaru składek na FEP?
– Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jaka obowiązuje stopa procentowa składki?
– Wynosi ona 1,5 proc. podstawy jej wymiaru. Składka jest w całości finansowana przez płatnika.

Jeżeli zainteresowane osoby chciałyby uzyskać więcej szczegółowych informacji na omawiany temat, to gdzie mogą ich szukać?
– Szczegółowe informacje na temat obowiązku i zasad odprowadzania składek na FEP można uzyskać na stronie internetowej http://www.zus.pl/files/FEP_ZUS.pdf.

Dziękuję za wyjaśnienia.

/sz/

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *