Przesunięcia w Urzędzie Miasta


Pełniący funkcję prezydenta Częstochowy Piotr Kurpios zmniejszył liczbę wydziałów w magistracie. 25 stycznia zadania urzędu będzie realizowało 21, a nie jak dotychczas 26 wydziałów. W ślad za tym nie idą zwolnienia, ale roszady na kierowniczych stanowiskach.

Przerost zatrudnienia w magistracie był cechą prezydentury Tadeusza Wrony. Od listopada 2002 roku, gdy ponownie objął rządy nad Częstochową, do listopada 2009 roku, gdy w referendum odwołano go z funkcji, liczba pracowników z 590 wzrosła do 843. Był to swoisty przerost formy nad treścią, bo w praktyce Urząd nie funkcjonował lepiej. Nie było specjalnych wyników ani w pozyskiwaniu pieniędzy z Unii, ani w rozwoju miasta. Były prezydent Wrona rozwinął natomiast do granic absurdu promocję osoby własnej.
Pierwszym krokiem do zracjonalizowania i jednocześnie usprawnienia pracy magistratu, w tym obsługi interesantów, jak zapowiada pełniący obowiązki prezydenta Piotr Kurpios ma być redukcja wydziałów. W wyniku reorganizacji wydziały: Rozwoju Gospodarczego, Funduszy Europejskich i Biuro Strategii połączono w jeden – Rozwoju Miasta. To samo uczyniono z Wydziałami Edukacji oraz Sportu i Turystyki tworząc Wydział Edukacji i sportu, a także z Wydziałami Kultury i Sztuki oraz Komunikacji Społecznej – powstał Wydział Kultury i Promocji. Pełnomocnik ds. organizacji wszedł w strukturę Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, zadania kierownika Projektu Infrastrukturalnego przejął Wydział Budżetu i Analiz.
Na razie jednak, jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta, w ślad za tymi posunięciami nie pójdą redukcje pracowników, mimo iż Piotr Kurpios to zapowiadał u progu objęcia funkcji komisarza miasta. Póki co, naczelnicy zlikwidowanych pięciu wydziałów przesunięci zostali na inne kierownicze stanowiska. Nowo powstałymi wydziałami kierują: Kultury i Promocji – p. o. Ireneusz Kozera (dotychczas naczelnik Wydziału Kultury); Edukacji i Sportu – p.o. Sławomir Gajda (wcześniej zastępca naczelnika Wydziału Sportu), Rozwoju Miasta – Jarosław Ferenc (naczelnikiem wydziału Rozwoju Gospodarczego), Administracji Architektoniczno-Budowlanej – Sławomir Stolarski (bez zmian, nowe zadania), Miejską Pracownią Urbanistyczno-Planistyczną – Elżbieta Grzelak (wcześniej naczelniczka Wydziału Planowania Przestrzennego).
Janusz Haszcz, dotychczas naczelnik Wydziału Sportu został pracownikiem Miejskiego Centrum Informacji. Teresa Kaczor naczelniczka byłego Wydziału Komunikacji Społecznej jest na zwolnieniu lekarskim, Dorota Sobala, naczelniczka Wydziału Edukacji – na urlopie.
W Wydziale Rozwoju Miasta, w budynku przy ul. Śląskiej, będą nadal załatwiane sprawy związane z rejestracją gospodarczą, zmianami we wpisach do ewidencji działalności gospodarczej. Zostaną skupione w nim zadania rozproszone dotąd w różnych jednostkach, dotyczące składania aplikacji o dotacje unijne. Przedsiębiorcy będą mogli tu zdobyć kompleksowe informacje, m.in. o planach inwestycyjnych, a inwestorzy o planach dotyczących strategii rozwoju gospodarczego Miasta.
Sprawy związane z oświatą i kulturą fizyczną można nadal załatwiać w budynku Urzędu przy ul. Śląskiej, natomiast sekretariat Wydziału Kultury i Promocji działa w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Focha.
Wydział Planowania Przestrzennego przekształcono w Miejską Pracownię Urbanistyczno-Planistyczną, która zajmie się przede wszystkim przygotowaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Załatwiane w Wydziale PP sprawy związane z uzyskiwaniem warunków zabudowy i terenu będzie teraz rozpatrywał Wydział Administracji Architektoniczno-Budowlanej, przy ul. Śląskiej. Dzięki temu wszystkie formalności związane z przygotowaniem budowy będą rozpatrywane w jednym miejscu.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *