Na Placu Orląt Lwowskich w Częstochowie 22 listopada 2016 roku upamiętniono 98. rocznicę zwycięskiej obrony Lwowa w 1918 roku przed Ukraińcami. Jednocześnie obchodzono 10. rocznicę odsłonięcia Pomnika Orląt Lwowskich w Częstochowie – jak powiedział paulin ojciec Eustachy Rakoczy „najpiękniejszego pomnika w Polsce upamiętniającego dzielną lwowską młodzież”.
W uroczystości, zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Urząd Miasta Częstochowy, uczestniczył senator RP Artur Warzocha, reprezentujący jednocześnie posła Szymona Giżyńskiego. – Pamięć o Lwowie i dzielnych lwowiakach, którzy nie chcieli pogodzić się z okupacją ukraińską i sowiecką, jest naszym patriotycznym obowiązkiem. Lwów to miasto wierne, niezwyciężone i na wskroś polskie. Nasi rodacy we Lwowie pieczołowicie dbali o zachowanie polskości Lwowa. Trzeba pamiętać, że miasto przed zagładą obroniły dzieci, które wykazały się olbrzymim heroizmem i umiłowaniem ojczyzny – mówił senator RP Artur Warzocha. Jak dodał Częstochowa jest tak samo ważna jak Lwów i powinna być przykładem takiej samej postawy, aby jak Lwów być symbolem Semper Fidelis (łac. zawsze wierny – przyp. red.).
Na obchodach obecni byli także przedstawiciele częstochowskiego samorządu, które reprezentował przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski, członkowie związków kombatanckich, służby mundurowe, uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta.
Pomnik Orląt lwowskich w Częstochowie powstał staraniem częstochowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jego członkowie, na czele ze śp. Wacławem Baczyńskim, wieloletnim prezesem Towarzystwa, w 2002 roku zwrócili się do Rady Miasta z propozycją wzniesienia statuy upamiętniającej bohaterskich obrońców Lwowa z 1918 roku. Dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych osób udało się zgromadzić fundusze i 9 czerwca 2006 roku uroczyście odsłonięto obelisk.
Od tego czasu, przy Pomniku Orląt Lwowskich, odbywają się uroczystości patriotyczne i okolicznościowe związane m.in. z Narodowym Świętem Niepodległości czy rocznicami obrony Lwowa.
Uroczystość poprzedziła poniedziałkowa konferencja „Śladami Orląt Lwowskich po Częstochowie” w sali sesyjnej Urzędu Miasta i odsłonięcie wystawy.
UG