„wystawa … malarstwo, obiekty, wideo”


Triennale Sztuki Najnowszej

6 czerwca częstochowska Zachęta zainaugurowała kolejną imprezę kulturalną – Triennale Sztuki Najnowszej. Jej pierwszym, integralnym, komponentem jest ekspozycja „wystawa … malarstwo, obiekty, wideo”. Prezentują na niej swoje prace światowej sławy artyści – Lech Majewski (wideoart), Tomasz Bajer (obiekty) i Michał Paryżski (malarstwo). Można je podziwiać do 29 czerwca.

Lech Majewski (ur. w Katowicach) reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz, członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej (ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi) swoje wideoarty wystawiał w najsłynniejszych galeriach i muzeach świata. Filmy Majewskiego prezentowane na festiwalach w Cannes, Wenecji, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Londynie, Chicago, Moskwie zdobywały prestiżowe nagrody. W Zachęcie twórca pokazuje pięć obrazów krótkometrażowych, które jak napisano w folderze do wystawy „poruszają zaniedbane przez inne media, niezagospodarowane obszary psyche współczesnego człowieka”. Filmy kipią wielowątkową symboliką. To poetyczne wizje wizualizowanych ludzkich fobii, obsesji, fascynacji. Mówią o samotności, wyalienowaniu, strachu, potrzebę bliskości.
Tomasz Bajer (ur. w Częstochowie). Tworzy w różnych obszarach artystycznych. W Zachęcie przedstawia projekt, któremu można przypisać tytuł „Bajer”. Wykorzystując zbieżność swojego nazwiska z firmą farmaceutyczną Bajer stworzył instalację para aptekarską. Fiolki, buteleczki okleił starymi etykietami po cyklonie B – firma Bajer w czasie drugiej wojny światowej produkowała ten gaz na użytek przemysłu militarnego. Przedsięwzięciem w swej idei jest próbą dotarcia do najbardziej skrywanych problemów tożsamościowych Bawarczyków, którzy dzisiaj jako najbardziej „niemieccy z niemieckich” eksponują skrajny nacjonalizm.

Michał Paryżski pracuje i mieszka w Sztokholmie. Jego malarstwo to konceptualne myślenie na temat płaszczyzny obrazu. Paryżski wychodząc z motywu od jasności do ciemności konsekwentnie dąży do zagęszczeniem środków wyrazu. W efekcie tworzy rozedrgane płótna, stopniowo, wręcz z metodyczną prowokacją, wciągając widza w swoją grę – grę światła i ciemności.
Triennale daje niepowtarzalną okazję zetknięcia się z najnowszymi trendami sztuki współczesnej. Kolejnym jego punktem będzie „Gender w sztuce najnowszej. Wernisaż jest zaplanowany na 4 lipca – mówi kurator wystawy prezes Zachęty Piotr Głowacki. Jak podkreśla, częstochowianie świetnie zareagowali na projekt Yapper Mobilna Galeria, który pokazano na ulicach miasta 6 czerwca.

Po wernisażu uczestnicy Triennale i członkowie Zachęty spotkali się u niezwykle gościnnych państwa Sabiny i Romana Lonty w ich galerii przy ul. Rocha.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *