Piotr Dłubak – 20-lecie pracy twórczej
W światowym wymiarze odbył się wernisaż retrospektywnej wystawy znanego częstochowskiego fotografa Piotra Dłubaka.
3 września tłum gości wypełnił Konduktorownię. By złożyć gratulacje artyście z okazji jego dwudziestolecia pracy twórczej trzeba było odczekać kilkadziesiąt minut. Dopełnieniem ekskluzywnego wydarzenia był spektakl Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie „Wariacje bernhardowskie” Przemysława Fiugajskiego w reżyserii Gabriela Gietzky`ego i obsadzie: Iwony Chołuj, Adama Hutyry i Robert Rutkowskiego. Podczas wieczoru w impresji na flet poprzeczny wystąpiła również aktorka i piosenkarka Paula Kwietniewska.
Piotr Dłubak, to od lat mocna marka częstochowskiej sztuki fotograficznej. Jest uznanym portrecistą ludzi sztuki i kultury, autorem licznych cyklów fotografii kobiet. Jego zdjęcia znają prawie wszyscy częstochowianie, a wiele pań z utęsknieniem marzy, by stanąć oko w oko z obiektywem Dłubaka. Pan Piotr ma bowiem dar wydobywania piękna i wewnętrznej aury z każdej portretowanej przez siebie osoby. Efekt – jak sam podkreśla – uzyskuje, dzięki wnikaniu w psychikę swojego modela. Każdą postać traktuje indywidualnie i ze szczególnym zaangażowaniem twórczym.
Artysta od lat związany jest też z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Od dwóch dekad dokumentuje wydarzenia sceny teatralnej. Zarejestrował przez obiektyw ponad sto spektakli wystawianych w Częstochowie i poza nią. Druga jego wystawa w Konduktorowni – „100” – prezentuje zdjęcia, wykonywane na próbach generalnych, to jak akcentuje autor, zapis towarzyszących aktorom emocji.
Piotr Dłubak jest członkiem ZPAF, prezentował ponad trzydzieści wystaw indywidualnych w Polsce i Danii, brał udział w wystawach zbiorowych w USA, Austrii i Niemczech.
Kilka spośród wystaw towarzyszyło publikacjom albumów fotograficznych i kalendarzy, m.in. album “Aura” 2003, album “Ojcowie i Córki” 2005, Kalendarz Siatkarek 2007, Album “Ojcowizna” 2007.
Dokonania Piotra Dłubaka na polu fotografii artystycznej można oglądać do 29 września w Konduktorowni. Wystawa „The last show” (mamy nadzieję, że prowokująco niepokojący tytuł ekspozycji to tylko wybieg artystyczny, skłaniający do zadawania pytania: dlaczego ostatni pokaz?) jest zbiorem czarno-białych portretów, w których autor charakteryzuje znane postaci, czasem w odniesieniu do zawodu, czasem w kontekście rodziny oraz fotografii będących zainscenizowanymi wizjami z sylwetką ludzką w roli głównej.
Zachęcamy do spotkania z dziełami artysty, naprawdę warto z bliska przyjrzeć się magii fotografii Dłubaka.
UG