Po raz drugi Częstochowa stała się areną ogólnopolskich indywidualnych mistrzostw Związku Towarzystw Gimnastycznych w tenisie stołowym.
Przez dwa dni, 29 i 3 czerwca br., w hali Akademickiego Centrum Sportu Akademii im. Jana Długosza, której bezpłatnie użyczył prorektor ds. nauki i wychowania Eligiusz Małolepszy, w pingpongowym turnieju brało udział około siedemdziesięciu sportowców w różnym wieku.
Reprezentacji częstochowskiego „Sokoła” najlepszy wynik osiągnęli w kategorii rocznika 1998-99. Dwa pierwsze miejsca zajęli odpowiednio: Piotr Cierpiał i Michał Cierpiał. W kategorii (1989-94) częstochowianin Przemysław Dziubiński uplasował się na drugim miejscu, czwarty był Adrian Klecha. W kategorii (1970-88) najlepszym z Częstochowy okazał się Rafał Michalak, który zajął czwartą lokatę.
Po zakończeniu rozgrywek wszyscy uczestnicy udali się na Jasną Górę, by podziękować Matce Najjaśniejszej za opiekę oraz zapoznać się ze wspaniałymi, licznymi sztandarami „Sokoła”, zgromadzonymi na Sali Rycerskiej. – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” było, jest i zawsze będzie organizacją katolicką. Nasze działania zawierzamy Bogu, a na każdym sztandarze wszystkich ognisk „Sokoła” zawsze jest wizerunek Matki Bożej. Sztandary zostały przekazane jako wota, a podczas II wojny światowej powierzano je w opiekę ojców paulinów. Klasztor jasnogórski był najpewniejszym miejsce m na zabezpieczenie tych cennych symboli organizacji – mówi Wacław Baczyński, prezes częstochowskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które istnieje od 1993 roku. – Za naszego patrona przyjęliśmy Antoniego Dziurskiego, pierwszego naczelnika Sokolstwa Polskiego. Był on lwowianinem, a pochowany jest na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie – mówi Wacław Baczyński.
W Polsce jest ponad 60 oddziałów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
UG