MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY
Podsumowano czwartą edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć” organizowaną przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, w której brał udział Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie. W uroczystości, która odbyła się 13 września w Synagodze im. Nożyków w Warszawie wzięło udział ponad 300 osób, wśród nich m.in. przedstawiciele Ambasad Izraela, USA, Niemiec, Konga, Litwy.
Do finałowej prezentacji Fundacja zaprosiła 34 placówki oświatowe z całej Polski. Częstochowski MDK, który zaproszono do udziału Programie w 2008 roku, pokazał ponad 50 prac ceramicznych wykonanych w pracowni prowadzonej przez Janusza Wójcika.
– Zainteresowani założeniami Programu, biorąc pod uwagą nasze dotychczasowe działania w tej dziedzinie dołączyliśmy do bardzo licznej grupy (163) szkół i placówek oświatowych. Byliśmy jednym z trzech Młodzieżowych Domów Kultury w Polsce, które poprzez sztukę postanowiły przywrócić pamięć o kulturze, obyczajach, historii, o Żydach mieszkających na tej ziemi, naszej wspólnej ziemi. Udział w Programie „Przywróćmy Pamięć” jest nie tylko wynikiem naszych zainteresowań, ale również wystawy „Żydzi Częstochowianie”. – mówi Elżbieta Drabik, dyrektor MDK w Częstochowie.
– W Programie „Przywróćmy Pamięć” szczególnie zainteresowały nas określone przez Fundację dwa tematy: poznawanie tradycji i kultury żydowskiej oraz przywracanie pamięci o wielokulturowym dziedzictwie– dodaje Maciej Lipiec, zastępca dyrektora MDK.
Pracownie plastyczne Młodzieżowego Domu Kultury włączyły się Programu „Przywróćmy Pamięć” organizując plener na Żydowskim Cmentarzu w Częstochowie. W pracowni ceramicznej inspiracji dostarczyły m.in. koncerty krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej (cykl „Klezmerzy”). Kolejny cykl prac ceramicznych nosi nazwę „Wędrowcy”, trzeci – „Myśliciele”.
Uczestnicy Projektu wzięli też udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Ludzie Ludziom zgotowali ten los”, którego organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Tychach i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i otrzymali kilka głównych nagród. – Dla tych młodych ludzi tak jaki i dla wielu z nas lata wojny to historia, o której nie wolno zapomnieć. W pracach ceramicznych dzieci i młodzież zawarły ból, rozpacz i cierpienie człowieka. Młodzi twórcy uświadomili sobie, że ich rówieśnicy doświadczyli okrutności wojny – mówi Elżbieta Drabik.
W realizacji projektu wzięło udział 16 młodych twórców: Ada Orkisz (18 lat), Emilia Atłasik (15 lat), Kacper Atłasik (15 lat), Barbara Machaj (14 lat), Weronika Sołtysik (13 lat), Anna Wrzesińska (12 lat), Oliwia Sadowska (12 lat), Wiktoria Berg (12 lat), Julia Frach (12 lat), Barbara Gawrońska (12 lat), Dominika Konieczna (11 lat), Julia Sadowska (11 lat), Julia Głowacka (11 lat), Marian Czajkowski (11 lat), Maciej Stępień (10 lat), Jan Płaczkiewicz (7 lat).
Wystawa ceramik z Programu „Przywróćmy Pamięć” będzie prezentowana w Galerii Twórczości Plastycznej „Panopticum” Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie od 1 do 15 października.
R