Wiersze Ludmiły Marjańskiej dotykają spraw ważnych i zasadniczych dla każdego człowieka, jak: miłość, radość, smutek, samotność. Kontakt z twórczością poetycką Ludmiły Marjańskiej daje możliwość duchowego oddechu. W Jej poezji odnajdujemy świat lepszy, spokojniejszy
i wrażliwszy.
Ludmiła urodziła się 26 grudnia 1923 roku w Częstochowie. Była córką Ludwika Mężnickiego, adwokata i Marii z domu Bromma. Po ukończeniu szkoły powszechnej, uczęszczała do żeńskiego Państwowego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. W 1942 roku zdała maturę na tajnych kompletach i rozpoczęła studia w konspiracyjnej Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. W czasie okupacji należała do Narodowej Organizacji Wojskowej, a następnie do Armii Krajowej. 28 lipca 1945 roku wyszła za mąż za Janusza Marjańskiego. Kilkanaście dni później, zmarła mama przyszłej poetki. Państwo Marjańscy opuścili wówczas Częstochowę i zamieszkali w Łowiczu, a potem w Warszawie.
Pierwszy tomik poezji „Chmurne okna” Ludmiła Marjańska opublikowała w 1958 roku.
W 1961 roku ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Była także stypendystką uniwersytetu stanu Washington w Seattle. Przez wiele lat pracowała w dziale literackim Polskiego Radia. Redagowała ciekawe i oryginalne audycje poetyckie m.in. o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Zuzannie Ginczance, Bolesławie Leśmianie, Zygmuncie Krasińskim.
Oprócz kilkunastu zbiorów wierszy m.in.: „Gorąca gwiazda”, „Rzeki”, „Druga podróż”, „W koronie drzewa”, „Blizna”, „Prześwit”, „Żywica”, „Córka bednarza”, Marjańska jest także autorką powieści dla dorosłych i dla dzieci. Zasłynęła również jako tłumaczka literatury anglojęzycznej.
Choć pięćdziesiąt lat swojego życia Poetka spędziłą w stolicy, to rodzinne miasto darzyła szczerą sympatią. Zawsze pamiętała o swoich korzeniach. Często odwiedzała Częstochowę. Ceniła sobie spotkania z przyjaciółmi. Cieszyły Ją wieczory autorskie z czytelnikami i młodzieżą szkolną. Chętnie uczestniczyła w życiu literackim i kulturalnym naszego miasta. Jak wyznała autorka „Żywicy” – „Częstochowa z latami staje mi się coraz bliższa”.
Ludmiła Marjańska zmarła 17 października 2005 roku w Warszawie. Spoczęła na cmentarzu w Wilanowie.
17 grudnia 2013 roku rozpoczęły się w Częstochowie uroczyste obchody dziewięćdziesiątej rocznicy Jej urodzin. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Poetkę. W uroczystości uczestniczyła Maria Marjańska-Czernik, córka Ludmiły Marjańskiej, a także władze miasta, przyjaciele, uczniowie i nauczyciele szkoły. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.
Fot. Tablica pamięci Ludmiły Marjańskiej w Liceum im. J.Słowackiego.
Barbara Szymańska