„NIKT NIE ODCHODZI NA ZAWSZE”


W całej Polsce 1 i 2 listopada idziemy na cmentarz, by dzielić się darem wzajemnej pamięci. Odwiedzamy groby naszych bliskich i znajomych. Kładąc jesienne chryzantemy wracamy do wspomnień. To czas szczególny i wyjątkowy. Światełka wdzięczności zapalamy również na żołnierskich mogiłach i tam, gdzie znajdują się miejsca straceń i kaźni. Zatrzymujemy się przy grobach poetów, artystów, pisarzy.

24 listopada 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie został zamordowany Franciszek Dionizy Wilkoszewski, drukarz, wydawca, publicysta, założyciel i redaktor „Gońca Częstochowskiego”. Był człowiekiem głębokiej wiary
i wielkim patriotą. Cieszył się ogólnym szacunkiem i uznaniem. Swoją pracą
i postawą trwale zapisał się na karcie dziejów Częstochowy.
Urodził się 23 marca 1875 roku w Lubstowie, pow. kolski. Po ukończeniu gimnazjum kaliskiego odbywał praktykę w „Gazecie Kaliskiej”. Przez pewien czas pracował także w redakcji „Kuriera Warszawskiego”.
W 1899 roku przybył do Częstochowy i uruchomił akcydensową i gazetową drukarnię, mieszczącą się przy Al. NMP 38. Pierwszymi wydawnictwami drukarni były akcydensy, afisze, modlitewniki. W marcu 1906 roku ukazał się pierwszy numer codziennego pisma „Gońca Częstochowskiego”. „(…) Był to dziennik polityczny, społeczny, ekonomiczny i literacki, który przez 33 lata swego istnienia nie zmienił oblicza, ani kierunku; był pismem narodowym i bezpartyjnym. Odgrywał dużą rolę
w kształtowaniu spraw społecznych, kulturalnych i literackich Częstochowy” pisała we wspomnieniach Halina Łodzińska, córka Franciszka Wilkoszewskiego.
Redaktorami „Gońca” byli: Władysław Rowiński, Mieczysław Guranowski, Franciszek Galiński. Ciekawe recenzje teatralne zamieszczał Kazimierz Jędrzejczyk, a rubrykę muzyczną prowadził Ludwik Wawrzynowicz. W 1923 roku oficyna została przeniesiona do dużego budynku (Al. NMP 52), wyposażonego w najnowsze maszyny i urządzenia elektryczne. Dzięki poczynionym inwestycjom drukarnia stała się nowoczesnym zakładem poligraficznym. Redaktor Wilkoszewski oprócz „Gońca” drukował także „Niedzielę”, pismo dla młodzieży „Świat Szkolny”, „Czasopismo Literackie”. Na łamach „Czasopisma” fragmenty swoich powieści publikowali m.in. Zofia Kossak-Szczucka i Gustaw Morcinek. W 1935 roku spod prasy oficyny wyszedł również bardzo ciekawy album „Piękno Jasnej Góry w akwareli Tadeusza Cieślewskiego”.
Wilkoszewski uczestniczył w pracach wielu organizacji i instytucji. Cenił sobie bardzo działalność społeczną. Brał udział w tworzeniu Gimnazjum Polskiego, był prezesem Stowarzyszenia Kupców Polskich oraz jednym z założycieli Szkoły Handlowej w Częstochowie i członkiem Komitetu Budowy Teatru Miejskiego.
Na cmentarzu Kule znajduje się grobowiec rodziny Wilkoszewskich, na którym została umieszczona symboliczna inskrypcja poświęcona Franciszkowi Dionizemu Wilkoszewskiemu.

Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *