15 maja w Sali Senatu Akademii im. Jana Długosza, 80-lecie urodzin świętował rektor uczelni w latach 1977-1980, prof. zw. dr. hab. Janusz Sztumski.
Życzenia urodzinowe złożyli jubilatowi: zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer, rektorzy AJD i Politechniki Częstochowskiej, przedstawiciele polskich uczelni wyższych oraz doktoranci, współpracownicy i przyjaciele.
Podczas urodzinowego przyjęcia przedstawiono życiorys jubilata i podkreślono jego osiągnięcia dla rozwoju polskiej nauki. Profesor nie krył wzruszenia z powodu wielu słów uznania i sympatii. – Nie wiem, czy zasłużyłem sobie na takie wyróżnienie. W moim odczuciu nie zrobiłem nic wielkiego, po prostu starannie wykonywałem swoje obowiązki – mówił.
Janusz Sztumski urodził się 9 maja 1930 roku w Borysławiu w byłym województwie lwowskim. Studia wyższe podjął w 1948 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra. Niezwłocznie podjął dalsze studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując w 1955 r. tytuł magistra filozofii w zakresie logiki. Będąc magistrem dwóch dyscyplin, podjął pracę, jako asystent w Katedrze Logiki Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1963 r., dzięki rozprawie na temat Psychosocjogeneza niektórych modeli myślenia potocznego występujących w życiu społecznym PRL, otrzymał stopień doktora socjologii. Kolejny awans, na stopień doktora habilitowanego, otrzymał cztery lata później, za rozprawę Kształtowanie się i funkcjonowanie bodźców ekonomicznych i pozaekonomicznych wpływających na wydajność pracy w przemyśle. Za całokształt dorobku naukowego, w 1974 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym.
Po podjęciu pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, 1 lutego 1977 r. został wybrany rektorem uczelni. Wychodząc naprzeciw trudnościom lokalowym WSP, poczynił starania o przeznaczenie części pomieszczeń DS „Desygnat” na potrzeby dydaktyczne i naukowo-badawcze kierunku fizyka. Uczelnia uruchomiła wtedy nowe kierunki kształcenia, jak: wychowanie muzyczne i plastyczne. W 1980 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
W 1981 r. został przeniesiony z Częstochowy do pracy w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie, gdzie objął kierownictwo Zakładu Socjologii Pracy. Pracował również, jako konsultant naukowy Instytutu Kształcenia Zawodowego w Warszawie oraz jako kierownik Zakładu Metodologii Badań Społecznych i zastępca dyrektora Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego.
Jest autorem ponad 140 publikacji z dziedziny filozofii, socjologii i polityki społecznej. Wypromował 54 doktorów i kilkudziesięciu magistrów. Za swoje osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany przez Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta, został również odznaczony Złotą Odznaką za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego. Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, pracuje nadal w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego, pełniąc funkcję kierownika Zakładu Metodologii Badań Społecznych i Polityki
UG