16. listopada 1951 roku odbyło pierwsze zebranie organizacyjno-wyborcze Oddziału Częstochowskiego SEP. Wzięło w nim udział 22 członków i sympatyków SEP oraz sekretarz generalny ZG SEP inż. Zbigniew Karasiński.
Od 1954 roku podstawowym ogniwem pracy oddziału częstochowskiego SEP są koła zakładowe. W ciągu bez mała 50 lat w oddziale działało około 50 kół zakładowych i terenowych, jednak ciągle ulegał zmianie ich skład osobowy. Zmieniały się również ich formalne nazwy, dostosowując się zmienianych nazw zakładów pracy. Wiele z nich, mimo że działało aktywnie i pozostawiło trwały ślad w życiu środowiska inżynierów elektryków, z różnych przyczyn przestało działać. Los rozrzucił po świecie członków tych kół. Nazwiska ich czołowych działaczy, liczba członków oraz najważniejsze wydarzenia z nimi związane uległy zapomnieniu.
Jednym z takich szkół było Koło Nauczycieli przedmiotów zawodowych (elektrotechnicznych). Powstało ono w 1985 roku podczas dziewiętnastej kadencji Zarządu Oddziału SEP w Częstochowie (od 22. marca 1984 r. do 26. stycznia 1987 r.), kiedy prezesem oddziału był Kazimierz Jagieła (nauczyciel przedmiotów technicznych w latach 1981-1984 w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie). Koło zrzeszało około 20 nauczycieli z większości szkół średnich, w których były prowadzone klasy “elektryczne”. W połowie lat osiemdziesiątych, wzorem innych oddziałów SEP, kołom przypisano numery i tak Koło Nauczycieli w Częstochowie otrzymało numer 19.
Założycielem koła był pracownik Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. W. Sikorskiego w Częstochowie Hipolit Stefan Rozbicki, długoletni prezes koła, od 1985 roku do 1989 roku. Urodzony 22. sierpnia w 1931 roku Częstochowie Rozbicki, po ukończeniu Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przyjął się do pracy 1. września 1968 roku jako nauczyciel przedmiotów “elektrycznych” w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie. Pełnił funkcję członka zarządu SEP w Częstochowie od 26 stycznia 1987. W tym czasie także piastował funkcję prezesa Koła Nauczycieli. Pod koniec 1987 r. został również przewodniczącym nowo powołanej Komisji ds. Specjalizacji Zawodowej Techników.
Funkcję przewodniczącego Komisji ds. Specjalizacji Zawodowej Inżynierów i Techników i prezesa Koła Nauczycieli pełnił Hipolit Stefan Rozbicki nieprzerwanie do 1998r. Za działalność zawodową, stowarzyszeniową i społeczną był wielokrotnie nagradzany, wyróżniany i odznaczany. Otrzymał m.in.Srebrną i Złotą Odznakę Honorową SEP w 1991 i 1996 roku oraz Honorowy Medal NOT w Częstochowie w 1995 roku.
Po przejściu Hipolita Stefana Rozbickiego na emeryturę opiekę nad Kołem Nauczycieli SEP przejmuje Maria Kluska. W 1998 roku, za działalność zawodową, stowarzyszeniową i społeczną zostaje odznaczona Srebrną Odznaką Honorową SEP Krystyna Tomczyk.
Ważnymi osiągnięciami tej kadencji były: III miejsce w kategorii programów edukacyjnych w konkursie na najlepszy program komputerowy, które zajęli uczniowie Marcin Sojda i Krzysztof Stanisławski za program “Kryterium Hurtwitza”, wykonany pod kierunkiem mgr inż. Krystyny Tomczyk (1998r.); I miejsce w organizowanym przez SEP konkursie na “Najlepszą pracę Dyplomową Technika Elektryka-Elektronika” dla pracy pt. “Mikroprocesorowy sterownik tablicy wyników”, autorstwa Michała Grzyba, Dominika Lisowskiego, Andrzeja Skibińskiego i Marka Szymanka (Opiekun zespołu mgr inż. Krystyna Tomczyk); II miejsce w ogólnopolskim konkursie im. prof. Andrzeja Sowińskiego na Najlepszy Komputerowy Program Użytkowy za pracę. “Multimedialna prezentacja TZN” (Wykonawcy: Rafał Jóźwiak, Mariusz Kępiński, Tomasz Wojtasik, opiekun mgr inż. Krystyna Tomczyk); III miejsce w eliminacjach wojewódzkich konkursu na najlepszą pracę dyplomową technika elektryka i elektronika organizowanego przez SEP. Temat pracy: “Komputerowo sterowane ramię robota”. (Wykonawcy: Lesław Biały, Adam Kuśmierski, Przemysław Lizurej , opiekun mgr inż. Mirosław Okaj).
prezes Koła Nauczycieli
Sebastian Ślemp