Uczelnie promują ustawiczne kształcenie


Dynamicznie zmieniający się rynek pracy stawia żelazne wymogi i często zmusza do zmiany zawodu. Już teraz badania donoszą, że Europejczyk już wkrótce będzie zmieniał pracę pięć razy w życiu. Czy jesteśmy na to przygotowani?

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie przy współpracy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. J. Ziętka w Katowicach od 1 stycznia br. realizuje ze środków unijnych projekt „LifeLong Learning – edukacja przez całe życie”, promujący ideę kształcenia przez całe życie, bez względu na wiek, dotychczas zdobyte umiejętności czy płeć.
Projekt zakończy się 31 lipca 2010 roku.
– Założeniem projektu było zwiększenie świadomości edukacyjnej w społeczeństwie. Pokazanie jakie korzyści niesie kształcenie we współczesnych realiach rynku a także przedstawienie oferty edukacyjnej i zachęcenie do kształcenia osób w wieku od 25 do 64 lat – mówi koordynatorka projektu Joanna Górna z AJD.
Zadania zrealizowano poprzez konferencje naukowe w trzech miastach – Częstochowie, Katowicach i Bielsku-Białej, targi edukacyjne, na których oferty pokazało około stu instytucji kształcąco-szkolących i wydanie publikacji. – W dzisiejszych czasach musimy być przygotowani na konieczność przekwalifikowania, stąd tak ważne jest kształcenie ustawiczne. Wyniki zaskoczyły nas, bo w Polsce ludzie w wieku średnim i starsi, nie kształcą się tak chętnie jak ich rówieśnicy z innych krajów Unii Europejskiej. Dla przykładu, w krajach skandynawskich około 30 procent ludzi w wieku od 25 do 64 lat podejmuje naukę, w Polsce zaledwie 9 procent – dodaje Górna.
Jednak tak niskie zainteresowanie nauką może wynikać z wielu powodów, nie tylko brakiem chęci. W Polsce kształcenie jest drogie i rynek w tej branży dość ubogi. – W Polsce jest zbyt mały rynek usług szkoleniowych, wiele firm ma nieaktualne wpisy. Również banki nie są przychylne dla podejmujących naukę i niechętnie udzielają kredytów na kształcenie – stwierdza Piotr Urbaniak z AJD.

Bardzo przychylnie ocenił działanie AJD kierownik filii w Częstochowie Wojewódzkiego Urzędu Pracy Grzegorz Sikorski. – Region częstochowski jest mało aktywny w obszarze pozyskiwania funduszy europejskich, tym bardziej należy docenić inicjatywę uczelni To pierwszy projekt w regionie częstochowskim promujący jakąkolwiek ideę – stwierdził.
Koordynatorzy podkreślili, że w przyszłości będą kontynuowali działanie w szerszym aspekcie i zaproszą do współpracy również zakłady pracy.

Foto
O projekcie na konferencji prasowej mówili koordynatorzy – Joanna Górna i Piotr Urbaniak z AJD i Agata Fortuna z ŚWSZ.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *