Spotkanie z historią – Seweryn Szperling


Częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, we współpracy z Muzeum Częstochowskim zorganizował w środę 13 lipca spotkanie z Sewerynem Szperlingiem – kolekcjonerem medali, częstochowianinem mieszkającym od wielu lat w Stanach Zjednoczonych.

Znaczną część spotkania zajęło Sewerynowi Szperlingowi przedstawienie swojej biografii. Urodził się w marcu 1940 roku w rodzinie żydowskiej, w domu Nowy Rynek 6. W 1941 roku rodzinę przesiedlono na teren getta, jednak 2,5 rocznego Seweryna udało się wynieść poza mury i oddać pod opiekę rodziny Pociepnych. Aby nagłe pojawienie się dziecka w bezdzietnej dotąd rodzinie nie wywołało podejrzeń, Seweryna Szperlinga ukrywano w dziurze wykopanej w ziemi, latem zaś w beczce aż do zakończenia wojny. Biologiczni rodzice zostali rozstrzelani tuż po likwidacji małego getta.
Sakramenty w wierze chrześcijańskiej przyjął w kościele św. Zygmunta, jednak w późniejszych latach przeszedł na Judaizm. Przez wiele lat nie miał pewności co do swojego pochodzenia. Czasów getta nie pamiętał, a Annę i Stanisława Pociepnych uważał za swoich biologicznych rodziców. Wątpliwości, które pomogły w ustaleniu tożsamości wzbudzały w nim paczki nadane z Izraela, oraz ze Stanów Zjednoczonych i Zachodniej Europy.
Seweryn Szperling jest absolwentem V L.O. im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Przed wyjazdem do Izraela, pracował w zakładach włókienniczych, dawnej fabryce HASAG. Wyemigrował z Polski do USA na stałe w 1970 roku.
Seweryn Szperling jest posiadaczem najobszerniejszej kolekcji medali upamiętniających zagładę Żydów. Kolekcja medali, zamieszczona także w albumie „Katalog medali Holokaustu – historia wyryta w metalu”, zawiera 440 egzemplarzy z 14. krajów. Aby je zdobyć odwiedzał kolejne mennice i dawne obozy zagłady. Połowę stanowią medale z Polski (w tym 2 z Częstochowy), a kolejno pod względem ilości znajdują się medale z Izraela, Francji i USA. Na 2015 rok autor albumu planuje jego uzupełnienie, reedycję.

ANNA GAUDY

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *