Rozdanie nagród teatralnych „Złota Maska” – dla częstochowskiego teatru: zero


Uroczystość wręczenia dorocznych nagród artystom z województwa śląskiego za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu odbędzie się na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu w poniedziałek 1 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00. W gali udział weźmie marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Nazwiska laureatów poznamy na uroczystości organizowanej wspólnie z Województwem Opolskim, które także przyznaje Złote Maski wg własnego regulaminu.

W obecnej – 51. edycji do nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim kandydują przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

Przedstawienia oceniane były w ośmiu kategoriach: przedstawienie roku oraz przedstawienie spektakl dla młodych widzów, które mają charakter honorowy oraz: aktorstwo – rola kobieca, aktorstwo – rola męska, aktorstwo – rola wokalno-aktorska, reżyseria, scenografia oraz nagroda specjalna, które mają charakter pieniężny i wynoszą 10 tys. zł. Wobec braku nominacji w kategorii aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, przyznano 6 nominacji – i zostanie wyłonionych 2 laureatów – w kategorii nagroda specjalna.

Nominowani do Nagród Teatralnych „Złote Maski” w województwie śląskim za rok 2018:

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU

1. „Pod presją” Łukasza Chotkowskiego i Mai Kleczewskiej w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

2. „Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Nowym w Zabrzu im. Gustawa Morcinka.

3. „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

1. „Tuwim i …” według utworów Juliana Tuwima w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej.

2. „Morze ciche” Jeroena Van Haele w reżyserii Łukasza Zaleskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu im. Gustawa Morcinka.

3. „Staś i zła noga” Tomasza „Spella” Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO – ROLA KOBIECA

Sandra Korzeniak za rolę Mabel w spektaklu „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt za rolę Zuzanny w spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanna Bojda w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Maria Bieńkowska za rolę Pani Heleny Alving w spektaklu „Upiory” Henrika Ibsena w reżyserii i adaptacji Macieja Podstawnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria AKTORSTWO – ROLA MĘSKA

1. Mariusz Ostrowski za rolę Zdzisława Najmrodzkiego w spektaklu „Najmrodzki czyli dawno temu w Gliwicach” w reżyserii i według scenariusza Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

2. Grzegorz Dowgiałło za rolę Stańczyka w spektaklu „Stańczyk. Musical” Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

3. Michał Rolnicki za rolę Księdza Flynna w spektaklu „Wątpliwość” J.P. Shanleya w reżyserii i opracowaniu muzycznym Norberta Rakowskiego w koprodukcji Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz za rolę Złej Nogi w spektaklu „Staś i Zła Noga” Tomasza „Spella” Grządzieli w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO – ROLA WOKALNO-AKTORSKA

1. Joanna Woś za rolę Violetty Valery w spektaklu „Traviata” Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego i za rolę Angioliny w spektaklu „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak w Operze Śląskiej w Bytomiu.

2. Alona Szostak za rolę Bony Sforzy w spektaklu „Stańczyk. Musical” Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

3. Mariusz Kiljan za rolę Sergieja Sznurowa w spektaklu „Miłość w Leningradzie” w reżyserii i według scenariusza Łukasza Czuja w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Kategoria REŻYSERIA

1. Maja Kleczewska za reżyserię spektaklu „Pod presją” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

2. Agata Puszcz za reżyserię spektaklu „Ciało Bambina” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

3. Adam Ziajski za reżyserię spektaklu „Spójrz na mnie” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria SCENOGRAFIA

1. Mirek Kaczmarek za scenografię do spektaklu „Upiory” Henrika Ibsena w reżyserii i adaptacji Macieja Podstawnego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz za scenografię do spektaklu „Kordian” Juliusza Słowackiego w reżyserii i opracowaniu Jakuba Roszkowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.

2. Katarzyna Borkowska scenografię do spektaklu „Himalaje” Dariusza Kortko, Marcina Pietraszewskiego i Artura Pałygi w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

3. Sevil Gregory za scenografię do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

1. Krzysztof Maciejowski za muzykę do spektaklu „Ciało Bambina” Zuzanny Bojdy w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz za muzykę do spektaklu „Oresteja?” na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej w koprodukcji z Clastic Théâtre (Francja).

2. Iwona Woźniak wraz z Zespołem Teatru Naumionego za propagowanie kultury regionalnej w spektaklach i warsztatach teatralnych.

3. Robert Bondara za choreografię do spektaklu „Szeherezada/Medea” (jednoaktówek baletowych: „Szecherezada” Nikolaja Rimski-Korsakowa, „Medea” Samuela Barbera) we własnej reżyserii w Operze Śląskiej w Bytomiu.

4. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda za przygotowanie chóru do spektakli: „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak oraz „Traviata” Giuseppe Verdiego w inscenizacji i reżyserii Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

5. Jacek Łumiński za choreografię do spektaklu „CPH4” – spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

6. Antoni Gryzik za rolę drugoplanową Ojca Mabel w spektaklu „Pod presją” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

r

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code