Polska – tradycje parlamentaryzmu do 1791 r.


19 lipca Ratuszu Miejskim otwarto wystawę „Polska. Tradycje Parlamentaryzmu do 1791 roku”. To pierwsza jej odsłona, specjalnie dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy w dniach 19-22 lipca mieli dziękczynną pielgrzymkę na Jasną Górę. Ponownie wystawa będzie dostępna od 3 września do 11 października 2010 roku.

Patronka wystawy – Ewa Tomaszewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego zdradziła podczas wernisażu, że ekspozycja powstała z oburzenia. – Powszechnie uważa się, że Polacy muszą uczyć się demokracji, ale nas nie trzeba uczyć, bo Polska była prekursorem nowego ducha tolerancji w Europie i nie mamy powodów do kompleksów – mówi posłanka.
– Nasza historia pokazuje, że Polacy od wieków tworzą i szanują demokrację. Powinniśmy być dumni z naszego parlamentarnego dorobku – dodaje ksiądz prałat Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, głównego patrona wystawy.
Przyczyną błędnego obrazu o Polakach, jak zauważa posłanka, jest różna historia powojennych pięćdziesięciu lat i utrudniająca kontakty międzynarodowe „żelazna kurtyna”. – To spowodowało, że dziś, będąc razem w Unii Europejskiej i współpracując w Parlamencie Europejskim, niewiele o sobie nawzajem wiemy. Żeby docenić swój udział w rozwoju parlamentaryzmu i rozumieć reakcje na sytuację w krajach sąsiadujących, musimy się lepiej poznać. Ta wystawa ma temu służyć – podkreśla Ewa Tomaszewska.
Galeria, którą przedstawiono wcześniej w Parlamencie Europejskim, pokazuje dorobek Państwa Polskiego w rozwoju demokracji, od Statutów Wiślicko-Piotrkowskich, sankcjonujących uprzednie prawo zwyczajowe, poprzez neminem captivabimus (1430 r.) gwarantujące, że bez sądu więzić nikogo nie wolno, nihil novi (1505 r.) gwarantujące, że nowych obciążeń bez zgody Parlamentu nakładać się nie będzie, Konfederację Warszawską (1573 r.) gwarantującą swobody religijne, po Konstytucję 3 Maja (1791 r.) i utworzenie pierwszego ministerstwa oświaty – Komisji Edukacji Narodowej.
– Jako Polacy musimy w szczególny sposób zwracać uwagę na przeszłość, czerpiąc z niej najcenniejsze wartości – patriotyzm i szacunek dla dorobku przodków. Wiedza historyczna skumulowana w tej prezentacji powinna być swoistą lekcją dla dzieci i młodzieży – podkreśla zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Majer.
Posłance Ewie Tomaszewskiej podziękowanie oraz wyrazu szacunku za całą działalność złożył również poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński, który jako jedyny reprezentował częstochowskich parlamentarzystów. – Wierzę, że walka o prawdziwą Polskę – jej przyszłość i kształt – będzie wyrażać się w odrębnym świadectwie, że nie dojdzie do zawłaszczania, zwłaszcza przez tych, którzy nie mają do tego prawa, dorobku współczesnej polskiej demokracji. W tej ekspozycji czuje się pełną, niezakłamaną dumę narodową – powiedział poseł Szymon Giżyński.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *