KONKURS „MÓJ LAS” 2018/2019. Prace zachwyciły jurorów


12 marca 2019 r. w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta w Częstochowie nastąpiło uroczyste podsumowanie 32. edycji konkursu Mój las” 2018/2019. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie.

Konkurs przeprowadzany jest w czterech kategoriach wiekowych i wpłynęło nań 96 prac z różnych typów szkół. Najwięcej w kategorii I – klasy I-III szkół podstawowych. Prace oceniła komisja w składzie: przewodniczący Michał Usień Nadleśnictwo Lubliniec oraz członkowie: Katarzyna Fijołek-Sapis Nadleśnictwo Gidle, Wojciech Niewęgłowski Nadleśnictwo Kłobuck, Marcin Gibaszek Nadleśnictwo Herby, Aleksandra Malus Nadleśnictwo Złoty Potok, Maria Jasińska Zarząd Okręgu LOP dokonała analizy nadesłanych prac zgodnie z wytycznymi regulaminu i wyłoniła najlepsze prace.
W uroczystym rozdaniu nagród uczestniczyli: Katarzyna Śliwińska Paweł Wójcik z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy, Michał Usień z Nadleśnictwa Lubliniec, Tomasz Pacierpnik z Nadleśnictwa Kłobuck, prezes Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Kłobucku, Wojciech Niewęgłowski z Nadleśnictwa Kłobuck, Aleksandra Malus z Nadleśnictwa Złoty Potok, Katarzyna Fijołek–Sapis, Z Nadleśnictwa Gidle, Zdzisław Rytter z Nadleśnictwa Herby, wiceprezesi Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie Maria Jasińska i Jerzy Suchy, Alina Grabna – Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie, Piotr Mielczarek – tata uczennicy klasy I technikum przemysłu mody Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta, Emilii Mielczarek, laureatki II miejsca w IV kategorii wiekowej, który opowiedział o budowie domu z drewna oraz Urszula Giżyńska, redaktor naczelna Gazety Częstochowskiej. Część artystyczną wypełniała uczennica Weronika Tyrała, która wykonała piosenki „Żyj kolorowo” oraz „Nasze drogi”. Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwały nauczycielki Szkoły: Beata Pusz, Alina Świderska i Anna Ujma-Lubaszka.

KATEGORIA I klasy I-III Szkoły Podstawowe
Temat: „Moja ulubiona pora roku w lesie”

1 miejsce (ex aueqo): Kamil Gała oraz Weronika Biś oboje Szkoła Podstawowa
w Brzyszowie (opiekun Jolanta Szejn)
2 m.: Oliwia Piotrowska Szkoła Podstawowa w Brzyszowie (opiekun Jolanta Szejn)
3 m.: Julia Morawska Szkoła Podstawowa nr 30 w Częstochowie (o. Beata Chrząstek)
Wyróżnienie: Emilia Skiba Szkoła Podstawowa w Kośmidrach (o. Wanda Król), Lena Tomzik Szkoła Podstawowa w Brzyszowie (opiekun Jolanta Szejn)

KATEGORIA II klasy IV-VI Szkoły Podstawowe
Temat: „Mieszkania leśnych zwierząt”
1. miejsce: Joanna Wośtak Szkoła Podstawowa nr3 w Kłobucku (o. Izabela Śledziona)
2. miejsce Kaja Treścińska Szkoła Podstawowa w Janowie (o. Mariola Turowska-Moskalik
3. Michalina Lesik Szkoła Podstawowa w Kośmiderach (o. Brygida Cziudai)
Wyróżnienia: Julia Ciastko Szkoła Podstawowa w Mstowie (o. Jacek Syguła), Emilia Wnuk Szkoła Podstawowa nr 7 w Myszkowie (o. Katarzyna Kowalik-Szkutnik), Karol Wójcik Szkoła Podstawowa w Janowie (Mariola Turowska-Moskalik), Zuzanna Król Szkoła Podstawowa nr 3 w Kłobucku (o. Izabela Śledziona)

KATEGORIA III klasy VII-VIII Szkoła Podstawowa oraz III klasy gimnazjum
Temat: „Zapraszam na trzydniową wycieczkę do lasu w mojej okolicy”
1. miejsce: Maja Bednarczyk Szkoła Podstawowa nr 3 w Kłobucku (o. Izabela Śledziona)
Wyróżnienia: Dominika Szymczyńska, Hanna Wójcik i Natalia Wójcik wszystkie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłobucku (o. Izabela Sledziona)

KATEGORIA IV Szkoły Ponadpodstawowe
Temat: „Drewno – wczoraj, dziś i jutro”
1. miejsce (ex aueqo) Klaudiusz Kuta Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie (o. Alina Grabna) oraz Fabian Caban Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie (o. Małgorzata Syguła)
2. Emilia Mielczarek Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie (o. Beata Pusz)
3. Nikola Małczak Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu (o. Beata Kąpielska, Anna Siwiaszczyk)
Wyróżnienia: Marta Zalas Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu Beata Kąpielska (o. Anna Siwiaszczyk) oraz Gabriela Golec IX Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Częstochowie (o. Barbara Wcześniak)

Po dwie najlepsze prace w każdej kategorii wiekowej (z wyjątkiem III kategorii – 1 praca) zostały zakwalifikowane do II etapu konkursu i przesłane do Zarządu Głównego SITLiD. Ogłoszenie wyników etapu ogólnopolskiego nastąpi do 15 kwietnia 2019 r.
Nagrody zostały ufundowane przez Nadleśnictwo: Herby, Lubliniec, Kłobuck, Gidle i Złoty Potok, Zarząd Okręgu LOP w Częstochowie, Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie. Poczęstunek ufundowali: „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Jedność” w Częstochowie oraz „Piekarnia u Chłopaków” w Częstochowie.
Podczas dyskusji członkowie Komisji zaproponowali propozycje konkursowe na kolejne lata, między innymi: wykorzystanie darów lasu w medycynie naturalnej; produkty leśne w farmakologii i kosmetyce; bezpieczeństwo przebywania w lesie; las skarbnicą form ochrony przyrody; las w historii Polski w Twojej najbliższej okolicy; las miejscem pracy nie tylko dla leśników; drzewa leśne i ich owoce; rośliny miododajne i bartnictwo w lasach.

Materiał ukazał na stronie: „Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

GAW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code