Zrzuty szczepionek


Od 27 kwietnia prowadzona będzie w całym województwie śląskim akcja szczepienia lisów. Ponad 200 tys. dawek w postaci małych brunatnych krążków, zrzucanych przez samoloty, trafi nie tylko do lasów, ale także na pola, łąki i kompleksy ogródków działkowych. Szczepionek nie wolno ruszać, czasowo trzeba też ograniczyć wyprowadzanie zwierząt domowych.

Informacja prasowa o przeprowadzanej na terenie województwa śląskiego akcji szczepienia lisów wolno żyjących w akcji wiosennej w 2017 roku.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 27 kwietnia – 7 maja 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas jej chwycenia przez lisa, a tym samym przegryzienia zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202 620 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. Ponadto w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. W województwie śląskim nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny od 2012 roku.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 r., dwa razy w ciągu roku: wiosną i jesienią.

Akcje szczepienia lisów wolno żyjących finansowane są z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.

Na terenie województwa śląskiego w ostatnich latach stwierdzono:
– w 2003 roku 1 przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich,
– w 2004 roku 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,
– w 2005 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,
– w 2006 roku 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,
– w latach 2007-2010 nie stwierdzono przypadków wścieklizny,
– w 2011 roku 1 przypadek wścieklizny u lisa wolno żyjącego,
– w 2012 roku 1 przypadek wścieklizny u psa,
– w latach 2013-2016 nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawie są udzielane pod numerem telefonu: 32 42 88 611.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *