9 sierpnia 2019 roku w Nadleśnictwie Siewierz otwarto stanowisko ekspozycyjne, do którego wpuszczono sześć żółwi błotnych. Jest to obecnie jedyne miejsce na południu Polski, gdzie będzie można je zobaczyć.
Obiekt, do którego wypuszczono żółwie spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Oczko wodne ma maksymalną głębokość 2 m zapewniającą bezpieczne przetrwanie przez żółwie zimy, otoczenie nawiązuje do naturalnych ekotonów wodno-lądowych, obiekt jest zabezpieczony przed ewentualnym oddalaniem się żółwi oraz umożliwia prowadzenie obserwacji przez odwiedzających.
Gady pochodzą z Warszawskiego ZOO i zostały przywiezione przez herpetologów w specjalistycznych pojemnikach transportowych. Żółw błotny to gatunek z czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem.
Żółw błotny (Emys orbicularis)
• Długość pancerza: 12 – 38 cm (rzadko jednak przekracza 20 cm)
• Masa: ok. 1 kg
• Długość życia: 40-60 lat. Niektóre źródła mówią, że nawet ponad 100 lat, ale tak naprawdę trwa weryfikacja tych danych.
• Samce dojrzewają wcześniej od samic i zazwyczaj są od nich mniejsze.
• Gatunek od 1996 r. na czerwonej liście IUCN a w polskiej Czerwonej Księdze od 2001 r Obiekt ekspozycyjny zlokalizowany jest w zamkniętym terenie przy nowo odrestaurowanym Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Siewierz.
Zdjęcia opublikowano dzięki uprzejmości Adama Hryniewicza.
http://www.siewierz.katowice.lasy.gov.pl
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.
GAW