Zmęczenie – jesienne przesilenie czy objaw poważnej choroby?


Jesień to pora roku, która bardziej niż pozostałe przyczynia się do spadku naszej formy i pogarsza samopoczucie. Krótszy dzień i obniżona temperatura za oknem sprawiają, że mamy mniej energii, czujemy się ospali, zmęczeni. Warto jednak zauważyć, że zdawać by się mogło niewinne zmęczenie, może sygnalizować przewlekłą chorobę. Czy zmęczenie to zawsze sezonowy spadek formy? Kiedy staje się objawem groźnej choroby?

Nie od dziś wiadomo, że jesienny spadek formy może być wynikiem zmieniającej się pogody. Dlatego co roku zmiana temperatury znacznie wpływa na nasze samopoczucie, a tym samym odczuwanie zmęczenia. Jeśli poznasz czynniki, które wpływają na powstanie zmęczenia, będziesz mógł podjąć działania, które zniwelują jego wpływ na Twoje samopoczucie.
Słabe promienie słoneczne. Jednym z czynników wpływających na poziom naszej energii jest ograniczona ilość słońca. Krótsze dni, dzień spędzany w budynkach przy sztucznym oświetleniu oddziałują na wzrost produkcji melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację naszego zegara biologicznego. Melatonina wprowadza nasz organizm w senność, dlatego jesienią, kiedy jest mniej słońca blokującego jej produkcję, czujemy się bardziej ospali.
Brak aktywności fizycznej. Jak wiadomo aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia, co z kolei korzystnie wpływa na nasze samopoczucie
i poziom energii. Jednak ze względu na krótsze i chłodniejsze dni nasza motywacja do ćwiczeń spada, dlatego ruszamy się mniej niż w cieplejszych porach roku. Zamiast czekać na powrót energii powinniśmy sami prowokować jej przypływ i naszą aktywność zacząć choćby od lekkiego treningu np. prostych ćwiczeń w domu lub spaceru.
Zmiany i stres. Czasami powodem odczuwania zmęczenia mogą być pojawiające się w naszym życiu zmiany. Inny niż dotychczas tryb pracy, nowe zdarzenia w życiu prywatnym, często występujący stres bardzo obniżają naszą motywację do działania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nauczyć się panowania nad stresem. Istnieje wiele metod, które po kilkukrotnym treningu pomagają w zmniejszeniu napięcia, m.in. głębokie oddechy polegające na spokojnych, minimum 5-sekundowych wdechach i wydechach. Więcej praktycznych ćwiczeń relaksacyjnych można znaleźć na portalu edukacyjnym sm24.pl w sekcji Zapanuj nad stresem.
Nieodpowiednia dieta. Posiłki ubogie w witaminy i minerały osłabiają nasz organizm. Często korzystając z powszechnie dostępnych „diet cud”, od których aż roi się w Internecie, zapominamy, że mogą być one niedostosowane do potrzeb naszego organizmu. Warto więc korzystać z dostępnych jeszcze jesienią owoców i warzyw, takich jak np. jabłka, gruszki, buraki, cukinie, dynie.
Brak odpowiedniej ilości snu. Każdy z nas doświadczył na własnej skórze, że im mniej śpimy, tym mniejsza jest nasza wydajność w ciągu dnia. Brak odpowiedniej ilości snu lub niedosypianie powodują słabą regeneracją organizmu po całym dniu pracy. Czasami warto przed snem wybrać się na krótki spacer, aby dotlenić organizm. 5-10 minut spędzonych na świeżym powietrzu może przyczynić się do łatwiejszego zaśnięcia.

Zmęczenie oznaką choroby?
W przypadku kiedy niezdefiniowane zmęczenie trwa dłużej niż miesiąc oraz towarzyszą mu dodatkowe objawy, należy zastanowić się, czy nie jest ono sygnałem choroby. Zdarza się, że odczuwane przez nas znużenie w połączeniu z innymi symptomami może dotyczyć chorób takich jak :
· Cukrzyca, która poza zmęczeniem wywołuje wzmożone pragnienie, szybki spadek masy ciała oraz częstomocz.
· Niedoczynność tarczycy, której objawami są również m.in. przybieranie na wadze, uczucie zimna, sucha i szorstka skóra.
· Nowotwór, któremu towarzyszy utrata masy ciała i apetytu, nietypowe bóle i obrzęki.
· Nieuzasadnione zmęczenie jest również jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego (SM), któremu często towarzyszą takie symptomy jak nadwrażliwość na ciepło, drętwienie lub drżenie kończyn czy zaburzenia pracy zmysłów. Według 64% pacjentów z SM to właśnie uczucie zmęczenia jest najbardziej uciążliwym objawem choroby. SM jest chorobą autoimmunologiczną, w której system odpornościowy atakuje elementy mózgu i rdzenia kręgowego odbierając je jako nieprawidłowe. Spadek energii w stwardnieniu rozsianym może mieć różne formy. Może pojawiać się nagle i sprawiać, że pacjent czuje się jakby był „odłączony od prądu” lub budząc się rano, nawet po dobrze przespanej nocy, czuć się skrajnie wyczerpanym. Istnieją metody, które mogą pomóc zmniejszyć uczucie zmęczenia w ciągu dnia lub zredukować jego powstawanie, szukaj ich na portalu sm24.pl
Zmęczenie jest jednym z dominujących objawów występujących u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, który w znacznym stopniu utrudnia pacjentom podejmowanie codziennych aktywności,
a co za tym idzie, wpływa na obniżenie jakości życia. Uczucie zmęczenia jest pierwotnym skutkiem procesu chorobowego, ale na jego nasilenie wpływają również takie czynniki jak: obniżenie nastroju, stres, zmniejszenie efektywności ruchów i spadek aktywności fizycznej. Z tego powodu rozsądnie dawkowana aktywność ruchowa podejmowana podczas procesu rehabilitacji, uwzględniająca indywidualne możliwości i ograniczenia, pozwala zredukować objawy zmęczenia u osób
ze stwardnieniem rozsianym – mówi Urszula Lach, fizjoterapeutka, ekspert portalu sm24.pl
PAMIĘTAJ! Jeżeli odczuwasz przewlekłe zmęczenie razem z powyższymi objawami, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, skieruje Cię on na badania, które pozwolą ocenić stan Twojego zdrowia.

Sięgnij po wskazówki ekspertów!
sm24.pl to portal skierowany do pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, którego celem jest wsparcie pacjentów i ich bliskich w zakresie możliwości radzenia sobie z objawami SM. Strona dostarcza konkretnych narzędzi, takich jak wskazówki ekspertów i materiały multimedialne, służące samodzielnemu wykorzystywaniu przez pacjentów, a tym samym sprawniejszemu radzeniu sobie z chorobą na co dzień. Każda z sekcji tematycznych została przygotowana we współpracy
z ekspertami w danej dziedzinie. W październiku aktualizacja nowych zakładek! Portal zostanie rozszerzony o kolejną grę poznawczą oraz materiały multimedialne, takie jak: instruktażowe filmy dot. ćwiczeń mowy, samodzielnej rehabilitacji oraz podstaw jogi, która jest świetnym sposobem walki ze stresem i zmęczeniem.
Zapraszamy do odwiedzania strony www.sm24.pl

ONBO

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *