- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Zdrowa żywność może szkodzić

Należałoby się zastanowić, czym tak naprawdę jest “żywność ekologiczna”. Otóż mianem tym określa się żywność wyprodukowaną tradycyjnymi metodami w gospodarstwach ekologicznych, czyli w sposób, w którym zastosowano możliwie naturalne metody wytwarzania, nie naruszające równowagi przyrodniczej. Chodzi tu przede wszystkim o produkcję bez substancji chemicznych, a więc nawozów sztucznych, konserwantów, barwników. Produkty ekologiczne, zanim znajdą się w sprzedaży, muszą być przebadane i, co najważniejsze, muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty. Zgodnie z przepisami, na ich opakowaniu powinny znajdować się: napis “Produkt rolnictwa ekologicznego”, nazwa producenta oraz numer certyfikatu zgodności i nazwa upoważnionej jednostki certyfikującej wraz z jej numerem identyfikacyjnym. Tylko te informacje dają konsumentom gwarancję, że kupują towar bez “chemii”.
Jak to wygląda w praktyce, łatwo się zorientować odwiedzając sklepy z tzw. zdrową żywnością. Zamiast konkretnych danych, często na etykietkach możemy odczytać ładne, acz mylące hasła w rodzaju “Naturalny produkt z terenów ekologicznie czystych”, “Wyroby z tym znakiem to gwarancja wysokiej jakości i zdrowia” itp. To typowy przykład oszustwa producentów, chwyt reklamowy, bowiem piękne hasła nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, produkty nimi opatrzone wcale nie muszą być “zdrowe”. Fakt ten potwierdzają kontrolerzy Państwowej Inspekcji Handlowej, którzy wzięli pod lupę handel zdrową żywnością. Otóż najczęściej występujące nieprawidłowości w tej dziedzinie to właśnie brak informacji o certyfikacie, brak daty ważności oraz zła jakość artykułów. Analiza próbek pokazała, że część żywności nie była wyprodukowana metodami ekologicznymi, w mięsach i wędlinach doszukano się niedozwolonych środków chemicznych, stwierdzono też niewłaściwą jakość mleka i przetworów mlecznych.
Niestety, nie zawsze żywność oznaczona jako ekologiczna jest zdrowa. Nie wszyscy producenci są uczciwi. Nasza wiedza z tym związana jest również niewystarczająca. Jednak nie powinno nas to zniechęcać do zakupu produktów ekologicznych. Musimy tylko zachować ostrożność i starannie odczytać informacje na opakowaniu.

Certyfikaty żywności ekologicznej wydają w Polsce:
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Biuro ds. Badań i Certyfikacji Oddział w Pile
Jednostka Certyfikacji Produkcji Ekologicznej PNG Sp. z o.o. w Zajączkowie
AGRO BIO TEST Sp. z o.o. w Warszawie
BIOEKSPERT Sp. z o.o. w Warszawie
COBICO Sp. z o.o. w Krakowie
EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o.o. w Lublinie

HALINA PIWOWARSKA

Podziel się: