Zadbam o zdrowie Częstochowian


Kolejna rozmowa z Arturem Warzochą, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości oraz zjednoczonej częstochowskiej prawicy na Urząd Prezydenta Częstochowy.

Jak Pan ocenia obraz częstochowskiego szpitalnictwa, czy i w jakim wymiarze odbiega on od standardów, choćby szpitali w województwie śląskim?
– Od standardów odbiega przede wszystkim jakość realizowanych świadczeń oraz wyeksploatowana infrastruktura w zakresie sprzętu i pomieszczeń. Niepokojący jest także brak koordynacji pomiędzy poszczególnymi placówkami ochrony zdrowia, który powoduje, że pacjenci bardzo często mają problem z uzyskaniem podstawowej opieki.

Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie od wielu lat zwiększa zadłużenie, brakuje mu stabilności finansowej. Co zrobić, aby uratować ten szpital przed zupełną degradacją?
– Jestem przekonany, że jest to jeden z najważniejszych problemów, z jakim Częstochowa musi się zmierzyć. W trybie pilnym należy podjąć kroki naprawcze w kierunku opracowania kompleksowego programu restrukturyzacji i oddłużenia placówki, co pozwoli doposażyć oddziały i przede wszystkim podnieść jakość realizowanych świadczeń zdrowotnych. Tylko wtedy szpital będzie mógł leczyć chorego człowieka w optymalnych warunkach, umożliwiających skuteczną opiekę.

Jeśli wygra Pan wybory, podejmie Pan jako prezydent Częstochowy ściślejszą współpracę z władzami województwa w sprawie poprawy oferty leczenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, w którym przecież leczy się gros mieszkańców naszego miasta?
– Taka ścisła współpraca jest konieczna. Mamy w Częstochowie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, który powinien być dalej rozwijany, jako wiodąca placówka w naszym regionie. Jednak na terenie miasta powinna działać prężna placówka miejska, oferująca Częstochowianom specjalistyczne usługi zdrowotne. Obecnie, w Miejskim Szpitalu Zespolonym pracuje świetna kadra, w tym mnóstwo doskonałych lekarzy, którym przyszło pracować w warunkach, wręcz polowych. Tak nie może być! Obowiązkiem samorządu jest dbać o to, by szpital miejski był odpowiednio doposażony w sprzęt i środki na działalność, bo wysokość kontraktu jest, tradycyjnie niewystarczająca. Obecne traktowanie szpitala miejskiego przez władze miasta powoduje, że skazuje się tę placówkę na miano szpitala drugiej kategorii, a przecież tak nie powinno być. Z tego, co wiem, to rozmowy na temat współpracy władz miejskich z samorządem województwa na temat koordynacji działań w zakresie opieki zdrowotnej w Częstochowie były niemrawe i były raczej inicjowane ze strony władz wojewódzkich.

Jak Pan ocenia programy profilaktyczne i ich skuteczność, które są realizowane przez obecną władze, jeśli chodzi o edukację i aktywizację mieszkańców?
– W tej materii jest jeszcze wiele do zrobienia, bowiem promocji zdrowia musi towarzyszyć zapewnienie niezbędnych warunków i standardów funkcjonalno-użytkowych, aby możliwa była aktywizacja wszystkich grup społecznych i dokonywanie „zdrowych” wyborów.

Jakie zatem formy promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej przygotował Pan dla mieszkańców?
– Promowanie i upowszechnianie zdrowego stylu, w tym aktywnego wypoczynku, jest jednym z przykładów listy pilnych priorytetów zagospodarowania wolnego czasu. Zdrowa rekreacja przekłada się na wiele obszarów rozwoju miasta i przede wszystkim ma wpływ na dobre samopoczucie oraz poprawę jakości życia mieszkańców.

Jak zadba Pan o to, by częstochowianie mogli na co dzień korzystać z różnych form sportowej aktywności?
– Częstochowa musi być miejscem, w którym można spędzać wolny czas na różne sposoby. Oprócz modernizacji sieci obiektów sportowych, planujemy budowę skateparku
w zabudowie lokalnej i ścianek wspinaczkowych na terenie dzielnic oraz rozbudowę, a następnie połączenie w jedną spójną całość ścieżek rowerowych z zachowaniem najnowszych standardów europejskich. Ważne jest także oplecenie miasta ścieżkami spacerowymi i zwiększenie terenów zielonych w mieście, których jest zdecydowanie za mało.

Od wielu lat mówi się o budowie aquaparku, obiecywali to prezydent Wrona i obecny Krzysztof Matyjaszczyk. Na tym jednak się skończyło. W Pana programie idea aquaparku się powtarza. Jak zamierza Pan zrealizować ten pomysł? Czy faktycznie jest to możliwe?
– Oczywiście, że tak. Atrakcyjność oferty rozrywkowej nie tylko przyciąga turystów, ale stanowi również istotny czynnik wpływający na ocenę miasta przez samych mieszkańców. Dlatego, po dokładnej analizie finansowej, powrócimy do pomysłu i realizacji wybudowania Parku Rozrywki, a w nim aquaparku w Częstochowie.

Dziękuję za rozmowę.

Justyna Derda

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *