Zachować zasadę: „zanieczyszczający płaci”


ROZMOWY O USTAWIE – CzPK wyjaśnia (I)

O decyzjach radnych w sprawie tak zwanej „ustawy śmieciowej”, o czekających nas zmianach i podwyżkach rozmawiamy z Robertem Kalinowskim, prezesem Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o. o. w Sobuczynie (CzPK) i specjalistą w tym zakresie dr inż. Edytą Soboniak, kierownikiem ds. organizacji systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Mieszkańcy z niepokojem czekają na uchwałę w sprawie ustalania metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która powinna już zapaść pod koniec ubiegłego roku. Znowelizowana ostatnio Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach daje nowe rozwiązania, na przykład: różnicowanie stawki. Czy miasto Częstochowa skorzysta z tej propozycji? I czy faktycznie takie rozwiązanie przyniesie korzyść mieszkańcom?
– Zarząd CzPK nie pozostaje obojętny na problemy mieszkańców. W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, przedstawiliśmy Radnym możliwe rozwiązania w zakresie wyboru metody i stawki opłaty śmieciowej. Jest w nich kilka nowości – aby wybrać optymalne i możliwie najtańsze rozwiązanie. Propozycje uwzględniają liczbę osób w rodzinie i różnicują wysokość opłaty. Tym samym, świadczą o tym, że służby Prezydenta z najwyższą troską podchodzą do tej nurtującej częstochowian sprawy i dbają o ich interesy. Zmiany te wnoszą kilka zasadniczych modyfikacji wpływających na poszczególne elementy systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Konieczne jest zatem ustalenie: na ile projekty uchwał wprowadzających nowy system gospodarowania odpadami, winny ulec modyfikacji oraz wypracowanie wspólnego stanowiska w tej kwestii. Nowelizacja ustawy wnosi nowe możliwości, CzPK przygotowało nowe propozycje które zostały zaprezentowane radnym miasta.

Jakie konkretnie są te propozycje?
– W czasie spotkania zaprezentowano aktualne wyliczenia kosztów systemu oraz zaproponowano trzy alternatywne metody ustalenia opłaty za system gospodarowania odpadami:
1. metoda od ilości zużytej wody z danej nieruchomości;
2. metoda od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, uwzględniająca różnicowanie stawki w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość
3. metoda od gospodarstwa domowego, w której stawka byłaby różnicowana w zależności od liczby osób zamieszkujących w danym gospodarstwie.
W przypadku, gdy odpady nie będą zbierane i odbierane w sposób selektywny, proponuje się zróżnicowanie stawki w zależności od rodzaju zabudowy.

Dużo niejasności, ale i kontrowersji, wzbudzają dotychczas proponowane sposoby rozliczania mieszkańców za wyprodukowane śmieci. Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne twierdzi, że korzystniejsze jest rozliczanie od zużytej wody. Jakie macie Państwo propozycje?
– Biorąc pod uwagę opinię mieszkańców naszego miasta, opinię przedsiębiorców, zaproponowaliśmy dwie spośród proponowanych metod ustalenia opłaty: w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość lub ilość zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6k ust.1. Rekomendowaliśmy jednocześnie w tym zakresie wybór metody ustalenia opłaty maksymalnie szczelnej, np. w oparciu o ilość zużytej wody w nieruchomości. Metoda ta oparta jest o słuszne założenie, powiązania obecności osób ze zużyciem wody w lokalach mieszkalnych. Pozwala na zidentyfikowanie mieszkańca, a w konsekwencji pozwoli zachować zasadę „zanieczyszczający płaci”. Sztywne okresy rozliczeniowe na podstawie wydarzenia już zaistniałego i zewidencjonowanego (roczny odczyt zużycia wody), naliczanie opłaty w oparciu o dane udokumentowane oraz ściśle zewidencjonowana grupa właścicieli nieruchomości zobowiązana do składania deklaracji i wnoszenia opłaty, pozwoli na zoptymalizowanie oszacowania kosztów funkcjonowania całego systemu. Dzięki temu można ustalić realne prognozy wpływów z opłat. Zaproponowano przyjęcie metody pozwalającej na maksymalne uszczelnienie systemu gospodarki. Nowelizacja ustawy wprowadziła rozwiązanie dogodniejsze umożliwiające połączenie wody z mieszkańcem i tę propozycję również przedstawiliśmy Radnym.

Metoda naliczania od wody wzbudza jednak wiele strachu, głównie z powodu niebezpieczeństwa wysokich opłat w rodzinach o dużym zużyciu wody. Czy istotnie należy bać się tej metody?
– Dane, którymi dysponujemy wskazują na średnie zużycie wody w okresie rocznym od mieszkańca na poziomie 2,3 m3 na miesiąc, odnosząc tę wartość do mieszkańca otrzymujemy niższą stawkę opłaty. Nadmieniam, iż w przypadku tej metody do kalkulacji nie został uwzględniony współczynnik niepewności pomiarowej, gdyż posiadane dane nie wymagają takiej konieczności.

Na ostatniej sesji Rady Miasta zapadła już pierwsza decyzja w sprawie rewolucji śmieciowej? Czego ona dotyczy?
– 31 stycznia częstochowscy radni przegłosowali uchwałę w sprawie wysokości stawek za świadczenie usług komunalnych związanych z zagospodarowaniem odpadów przez CzPK. Stawki te wzrosły.

Z czego wynikają te podwyżki?
– Otóż ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami wprowadził obowiązek zagospodarowania odpadów w określony sposób, zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Czy i w jakim stopniu podwyżka ta przełoży się na kieszenie mieszkańców?
– Podwyżka pierwsza od 2007 r. związana z koniecznością zagospodarowania wszystkich odpadów komunalnych z miasta Częstochowy przy zachowaniu wymogów wynikających z obowiązujących przepisów to tylko 76 groszy od mieszkańca miesięcznie. Uchwała, która została przegłosowana większością głosów, wejdzie w życie 1 marca.

Dziękuję za rozmowę

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *