Z RAPORTÓWKI POLICJANTA / Kompletnie pijane i agresywne kobiety znieważyły policjantów podczas interwencji


Policjanci z Olsztyna zatrzymali dwie mieszkanki powiatu rybnickiego, które znieważyły i naruszyły ich nietykalność cielesną podczas interwencji w miejscu publicznym. Badanie na zawartość alkoholu wykazały, że były kompletnie pijane. Po wytrzeźwieniu w policyjnym areszcie usłyszały zarzuty. O ich dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

 

24 listopada patrol z Olsztyna otrzymał zgłoszenie o 2 awanturujących się klientkach, które nie chciały opuścić jednego z olsztyńskich lokali gastronomicznych uniemożliwiając jego zamknięcie. Gdy policjanci dotarli na miejsce zastali 2 kobiety w wieku 53 i 58 lat, które były bardzo pobudzone i agresywne. Gdy zobaczyły policjantów, zaczęły ich wyzywać, używając przy tym słów wulgarnych i obelżywych, ponadto nie stosowały się do wydawanych poleceń, a po wyprowadzeniu z lokalu jedna z nich wpadła w furię i zaczęła też popychać policjantów i szarpać ich za mundury. Stróże prawa usłyszeli też, że zostaną zwolnieni ze służby. Kobiety były kompletnie pijane. 58-latka miała ponad 5 promili alkoholu w organizmie, a jej 53-letnia koleżanka ponad 1,5.

Gdy wytrzeźwiały usłyszały zarzut znieważenia policjantów, za co grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub nawet kara 1 roku pozbawienia wolności. 58-latka dodatkowo odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej stróżów prawa, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

,,Szeroki zakres czynności policyjnych wywołuje niejednokrotnie wiele emocji. Policjanci z Częstochowy podejmują około 200 interwencji dziennie i za każdym razem narażeni są na niezadowolenie osoby, względem której podejmowane są czynności służbowe. Przypominamy, że w takich sytuacjach każdy może złożyć zażalenie na czynności policjantów, ale nikt nie ma prawa znieważać funkcjonariusza publicznego lub naruszać jego nietykalności cielesnej.
Dla odpowiedzialności karnej sprawcy jest obojętne, w jaki sposób znieważył stróżów prawa –
czy znieważenie miało postać wypowiedzi słownej, gestu czy zamieszczeniu nienawistnego komentarza w internecie. Każdy przejaw zachowania, godzącego w dobre imię policjanta wiąże się z odpowiedzialnością karną i bez znaczenia jest, czy osoba w chwili popełnienia przestępstwa była nietrzeźwa, czy znajdowała się pod wpływem środków odurzających, czy była silnie wzburzona. Dlatego apelujemy o rozsądek i kulturę osobistą, bowiem każda wypowiedź wyrażona w sposób werbalny czy też pozawerbalny jest przede wszystkim wizytówką jej autora” – komentuje rzecznik MKP w Częstochowie.

Za KMP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *