14 maja 2019 roku w Częstochowie odbyła się X Parada Postaci Literackich. W Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie uczniowie z blisko 200 dzieci z dwunastu szkół z Częstochowy i regionu częstochowskiego zaprezentowali swoje pomysły strojów, do których inspiracją były postaci z powieści.
Parada ideowo powiązana była ze Światowym Dniem Książki i Tygodniem Bibliotek, o czym opowiedzieli uczniowie Szkoły Podstawowej 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej–Curie. Po wspólnym czytaniu nagrodzono najciekawsze pomysły przebrań. A było ich mnóstwo i każde wskazywało, że inwencji i talentu dzieciom nie brakuje.
Wydarzenie przygotowali: Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej–Curie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, Wydział Edukacji i Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie
oraz Biblioteka Publiczna im. dra Wł. Biegańskiego w Częstochowie. – W Tygodniu Bibliotek przypominamy wszystkim o roli bibliotek i zachęcamy do odwiedzania tych szkolnych, publicznych, pedagogicznych oraz do tworzenia własnych bibliotek domowych. Nasza inicjatywa ma również na celu popularyzowanie czytelnictwa. Oczywiście najwięcej wrażeń daje bezpośredni kontakt z książką drukowaną, ale każda forma spotkania z lekturą jest ważna, także z tą nowoczesną formą jaką oferuje Internet – w postaci e-booka czy w książki on-line. I cieszy nas, że dzieci i młodzież coraz częściej sięgają po lektury i coraz więcej czytają – mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia Renata Sowada, bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 53. Jak dodaje bibliotekarzy niezmiernie raduje rosnące wsparcie rządowe, co pozwala na zakup nowości czytelniczych, szczególnie tych atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży. – W tym roku częstochowskie biblioteki szkół podstawowych otrzymają wsparcie finansowe od wojewody, wcześniej przekazał promesę na zakup publikacji do bibliotek w szkołach średnich. Dzieci lubią współczesnych pisarzy, ale równie dobrze ma się klasyka, na przykład książki Małgorzaty Musierowicz czy Zbigniewa Nienackiego. I oczywiście zawsze chętnie czytane są komiksy – informuje Renata Sowada.
Na zdjęciu przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Poczesnej.
UG