Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej zasłynęła już z ciekawych i niecodziennych inicjatyw. Jedną z ostatnich, wydawać by się mogło, że zaskakujących, jest wystawa pt.: “Czasy PRL-u”, którą przygotowała nauczycielka historii – Magdalena Hadaś. Uroczysta prezentacja ekspozycji odbyła się 18 kwietnia.
– W programie nauczania historii jest kilka lekcji poświęconych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Dzieciom trudno jest wyobrazić sobie, jak żyło się w tym okresie. Postanowiliśmy więc przybliżyć im ten czas, właśnie poprzez wystawę. Ma ona pomóc im zrozumieć te czasy, pokazać ich dobre i złe strony. Przygotowując tę ekspozycję chcieliśmy zachować obiektywizm i mam nadzieję, że udało się – powiedziała dyrektor szkoły Lilia Brodowicz.
W istocie wystawa to szeroki przegląd, tych “barwnych” czasów – dla niektórych nadal bliskich, dla innych wciąż okrutnych, ale czasów, które ukształtowały wielu Polaków, miały wpływ na bieg ich losów i historię kraju. Zebrano na nią ponad 300 eksponatów, z lat 1944-89, które uszeregowano według trzech podstawowych obszarów działalności człowieka: polityki, gospodarki i kultury dziedzin, uwzględniając kolejno: epokę: Bieruta, Gomółki, Gierka. Znalazły się więc na niej: numizmaty, plakaty, znaczki pocztowe, książki, prasa, stroje, legitymacje, zdjęcia, emblematy, przedmioty codziennego użytku – jak maszyna do pisania czy maszynka do makaronu, ba nawet udało się sprowadzić motocykl, tranzystory, radia i ławkę. Nie pominięto wątku górniczego, który w tym rejonie odegrał sporą rolę – w funkcjonującej tu przez wiele lat kopalni “Tadeusz” pracowała znaczna część mieszkańców.
Tak wszechstronne ujęcie tematu najprawdopodobniej spełni swoją rolę i ułatwi dzieciom zrozumieć te przedziwne lata, lata młodości ich rodziców i dziadków, kiedy to najpierw w wielkim narodowym zrywie odbudowywano ojczyznę ze zniszczeń wojennych, później godzono się na rozwój socjalizmu, zachwycano się: Filipinkami, Niemenem, Sipińską, Rodowicz, by w końcu, zarywając noce stanąć w kilometrowych kolejach i zdobyć kawałek mięsa czy kostkę mydła, a wreszcie obudzić się do świadomej opozycji, strajkować, protestować, przeżywać pielgrzymki papieża Jana Pawła II i dojść do nowej Polski.
Eksponaty na wystawę zbierano przez kilka miesięcy, jest ona zbiorowym aktem całej społeczności szkoły, bowiem w pozyskiwanie pamiątek zaangażowali się nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie i ich rodzice. Wiele przedmiotów wypożyczyli zaprzyjaźnieni z placówką hobbyści. Swoją cegiełkę do urozmaicenia prezentacji dorzucili między innymi: Tadeusz Sączek – prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Archeologiczno-Numizmatycznego. Jerzy Maciej Nowak – prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów, Marian Lenartowicz, Zbigniew Śmieiński, Andrzej Patorski, Józef Pawlak. W przygotowaniu wystawy znaczący udział mieli niektórzy uczniowie: E. Kuśmierska, M. Kleszcz, A. Kołodziej, K. Matyja, P. Grzybowska, E. Stolarska, A. Jakubowska, E. Baryś, A. Radło, P. Dobosz, K. Śmietana, M. Kułak oraz rodzice: K. Kleszcz, K. Cuglewka, M. Nowak, pracownicy szkoły; K. Markowski, R. Bala, Z. Knapik, K. Cuglewska.
UG