Wystawa w MOK-u


W westybulu Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku prace malarskie pt. „Miasta Europy w akwareli” prezentował Zdzisław Połącarz. Głównymi inicjatorami spotkania byli kłobuccy malarze nieprofesjonalni, w tym przede wszystkim zaprzyjaźniona z artystą – malarka Zofia Trzepióra-Noga.

Zdzisław Połącarz jest głównym inicjatorem plenerów malarsko-rzeźbiarskich i wieloletnim komisarzem oraz konsultantem grup artystów Europy zachodniej i wschodniej. Otrzymał puchar wicemarszałka Sejmu RP Józefa Zycha dla najaktywniejszego plenerowicza europejskiego w 2005 roku.
Z. Połącarz należy do Grupy Twórców „Na Zamku” w Oświęcimiu, jest członkiem Związku Plastyków Warmii i Mazur, członkiem Stowarzyszenia Artystów Niepełnosprawnych w Krakowie, Stowarzyszenia Artystów Polskich na Ukrainie nr 82 Tarnopol oraz członkiem Towarzystwa Polskich Plastyków przy Związku Polaków na Białorusi.
W jego dorobku artystycznym znajduje się m.in. 137 wystaw indywidualnych w Polsce i poza jej granicami, 600 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą, uczestnictwo w 276 krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich. W sumie artysta malarz ma na swym koncie 250 prestiżowych nagród i wyróżnień i jej znanym i cenionym za swój dorobek twórcą na całym świecie. Chętnie promuje rodzimą kulturę zagranicą. Za upowszechnianie kultury polskiej w Niemczech otrzymał specjalne podziękowanie. Otrzymał również „Certificate of Achieyement” Columbus, Ohio. Jego prace znajdują się w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów jak również są w zbiorach muzealnych całego świata .Jest człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Dziesięć lat temu opublikował własny tomik fraszek „Taniec z fraszkami”.
Na swoim koncie ma cykle grafik: „Oświęcim”, „Grodzisk Wielkopolski”, „Stary Zator”, „Sominy”, „Krotoszyn”, „Śmigiel”, „Kościan”, „Międzychód”, Głusko”.
Jest autorem albumów graficznych, takich jak: Oświęcim”, „Grodzisk Wielkopolski”, „Ginąca architektura oraz stare kościółki i zabytki w Małopolsce”, „Uroki plenerowe w rysunkach graficznych”, „Moje miasta w rysunkach graficznych”, „Najpiękniejsze zakątki Krotoszyna”, „Uroki plenerowe i skanseny w akwareli”, „Miasta Europy w akwareli” (dwa tomy), „Najpiękniejsze zakątki Krotoszyna w akwareli”, „Wielkopolskie kościoły drewniane” oraz „Śląskie kościoły drewniane”.
Jest także autorem projektów i ilustracji tomików poetyckich, m.in. Oświęcim- Miasto Pamięci, Pokoju, Spotkań, Dialogu i Pojednania: utwory nagrodzone w III Konkursie Literackim im. Tadeusza Makowskiego w 1995r. (wraz z Marianem Majkutem).

MONIKA SCHELLER-WOJTASIK, LIDIA NAWROT

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *