Wystawa w filharmonii- Sercem malowane


Częstochowska malarka Danuta Króliszewska w Filharmonii Częstochowskiej prezentuje retrospektywną wystawę „Różne oblicza kobiety”. Ekspozycję można oglądać do 8 marca br.

Króliszewska jak zawsze zachwyca artystyczną finezją emocjonalnego przekazu. Pokazuje kobietę w różnych okresach jej życia – od wieku dziecięcego, poprzez filuterną młodość, macierzyństwo aż do starości – każdej postaci nadając indywidualny rys osobowościowy. Na wystawie, jej Madonny – monumentalne jak u Giotta i promieniujące ciepłem jak u Murilla – przelatają się z portretami Kobiet-Motyli, którym przypisała nowe, bardziej wyrafinowane oblicze. Artystka stosując monochromatyczną stylistykę z akcentem barwnej dominanty ukazuje dualistyczny charakter kobiety, przykuwającej powabnym urokiem, a jednocześnie emanującej siłą uczuć. Zaprezentowany na ekspozycji obraz „Kobieta-Motyl Różowa” został wyróżniony na Ogólnopolskim Biennale w Dąbrowie Górniczej Muzeum Sztygarka. Ważnym elementem wystawy jest praca „Kobieta-Matka”. To portret matki autorki, obraz utkany miłością, czy jak mówi autorka „sercem malowany”, w który Króliszewska trafnie wczytuje zawiłość losu kobiety i refleksję przemijania. Drugim, osobistym manifestem autorki jest „Dziewczynka na koniku” – ten pełen dziecięcej ufności i tkliwości obraz jest portretem wnuczki autorki.
Danuta Króliszewska ukończyła PLSL, potem warsztat doskonaliła pod okiem profesora Tadeusza Kapałki z Akademii im. Jana Długosza (wcześniej Wyższa Szkoła Pedagogiczna). Należy do Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Na swoim koncie ma udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Swój artystyczny dorobek prezentowała też na wielu wystawach indywidualnych. Przez lata wypracowała swój indywidualny styl. Najczęściej tworzy techniką suchej pasteli, dzięki której w swoich obrazach uzyskuje niezwykłą zwiewność postaci i oniryczną aurę. Tajemnicą jej artystycznego kodu jest nawiązanie osobistej więzi z portretowaną postacią. Dokonania Danuty Króliszewskiej uhonorował Minister Kultury i Sztuki, wyróżniając ją odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Danuta Króliszewska zawsze podkreśla wartość rodziny, która daje jej siłę i inspiracje do pracy twórczej. Największą podporą jest mąż Zygmunt Króliszewski, odpowiedzialny między innymi za aranżację wystaw.
URSZULA GIŻYŃSKA

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *